Vagnerovci mají za cíl zlikvidovat prezidenta Zelenského. Vede je ‚Putinův kuchař‘

Více než 400 ruských žoldnéřů operuje v Kyjevě s příkazem z Kremlu zavraždit prezidenta Volodymyra Zelenského, jeho vládu a připravit půdu pro převzetí kontroly Moskvou, píše deník The Times. Větší část soukromé milice Vagner, kterou řídí jeden z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, údajně přiletěla už před pěti týdny s žoldáky z Afriky s úkolem odstranit Zelenského vládu výměnou za finanční odměnu.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil frontovou linii na východě země (duben 2021)

Prezident Zelenskyj na frontové linii, ilustrační fotografie | Zdroj: Reuters

Informace o aktuální misi 400 členů milice přijala ukrajinská vláda v sobotu ráno. Následně vyhlásil Kyjev 36hodinový zákaz vycházení. Město mělo být během té doby prohledáno kvůli ruským sabotérům. Představitelé města varovali civilisty, že budou považováni za agenty Kremlu a hrozí jim „likvidace“, pokud zákaz poruší.

Prázdné ulice Kyjeva během zákazu vycházení | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Zdroj úzce spojený s činností skupiny Vagner potvrdil listu The Times, že v lednu na Ukrajinu dorazilo dva až čtyři tisíce žoldáků. Někteří byli nasazeni v samozvaných separatistických republikách na východě Ukrajiny Doněcka a Luhanska. Dalších 400 vstoupilo nyní do země přes hranice z Běloruska a zamířilo do hlavního města.

Žoldnéři se údajně nechali slyšet, že Putin chce momentálně zklidnit situaci, aby ukázal, že se Zelenským vyjednává. Zároveň je ale ujistil, že k žádné dohodě nedojde a že tato snaha bude jen „kouřovou clonou“, tvrdí zdroj blízký členům Vagnerovy skupiny.

První mírové jednání od vpádu Ruska na Ukrajina skončilo. Obě strany plánují další rozhovory

Číst článek

Zelenskyj v neděli souhlasil s vysláním delegace na setkání s ruským týmem na běloruských hranicích, ale vyjádřil skepsi ohledně serióznosti Moskvy. Podle agentury Reuters v pondělí dopoledne na místo dorazila ukrajinská delegace, dokládají to záběry příletu vrtulníku. Mezi přítomnými má být ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov či Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta.

Seznam obětí

Žoldnéři podle zdrojů The Times čekají na signál z Kremlu. Byly jim slíbeny vysoké prémie za zabití prezidenta v příštích dnech a bezpečný odchod z Ukrajiny do konce týdne. Kromě Zelenského obsahuje jejich seznam dalších 23 osobností, včetně premiéra, vlády, starosty Kyjeva Vitalije Klička a jeho bratra Vladimira, tedy obou populárních bývalých boxerských šampionů, kteří se zapojili do vojenského boje proti okupantům.

Vagnerovci se chlubí tím, že přesně vědí, kde se prezident a jeho spolupracovníci v Kyjevě nacházejí, a jsou zřejmě schopni je sledovat prostřednictvím jejich mobilních telefonů.

Po invazi Moskvy minulý týden Zelenskyj promluvil k národu a prohlásil, že ho ruské speciální jednotky v hlavním městě hledají jako „cíl číslo jedna“. Spojené státy mu následně nabídly možnost útěku, ukrajinský prezident však opáčil: „Potřebuji munici, ne odvoz.“

Napojení na Kreml

Ruští žoldnéři měli údajně připravovat půdu pro invazi, pomáhat navádět ruské kolony na Kyjev a vyhledávat a plánovat atentáty, které by ukrajinskou vládu oslabily.

Ruská ‚Vagnerova armáda‘ opět v plné polní. Moskva využívá chaos v Libyi, aby získala přístup k ropě

Číst článek

Ačkoliv je Vagnerova skupina soukromá vojenská organizace, je úzce propojena s Putinovými projekty po celém světě. Ovládá ji miliardář Jevgenij Prigožin, oligarcha známý jako ‚Putinův kuchař‘. Vlastní totiž síť restaurací a cateringovou firmu Concord Catering.

Za jejího velitele je však označován Dmitrij Utkin. Podplukovník speciálních sil a podle neoficiálních zpráv také bývalý pracovník vojenské rozvědky GRU, kterému přezdívají Vagner po jeho oblíbeném hudebním skladateli Richardu Wagnerovi. Tak vzniklo i jméno skupiny, kterou Rusko v posledních letech využívá v bojích, do kterých nemůže vyslat vlastní vojáky.

Skupina prováděla tajné operace v Africe a na Blízkém východě a byla také zodpovědná za podněcování problémů na východní Ukrajině v roce 2014. Dále také v Sýrii, Středoafrické republice, Mosambiku, Súdánu či na Madagaskaru. Stovky z nich nyní Rusko údajně využívalo rovněž k prosazování vlastních zájmů v Libyi.

„Ruský otisk“ nechávají vagnerovci také v Mali. Junta sice jejich přítomnost v zemi popírá, družicové snímky ze začátku února, o nichž pojednává zpráva amerického think-tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS), vypovídá o opaku.

„Jsou velmi efektivní, protože je těžké je dopadnout,“ přiblížil pro The Times vojenský velitel Richard Barrons. „Nejsou přímo spojeni s ruskou vládou, a proto je lze věrohodně popřít,“ dodal.

Zdá se také, že jim Kreml důvěřuje více než regulérním ruským jednotkám. Podle zdrojů Times byly o plánované invazi na Ukrajinu informovány už v prosinci. Čili dlouho předtím, než se o ní dozvěděla ruská armáda. Žoldnéři tvrdí, že existovaly obavy, že kdyby o tom ruští vojáci věděli, odmítli by rozkazy.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme