Rusko začalo vydávat pasy Ukrajincům ze separatistického regionu. Kyjev to považuje za agresi

V Rostovské oblasti se v pondělí otevřelo první centrum, které ve zjednodušeném řízení vydává ruské pasy obyvatelům ze sousedního ukrajinského separatistického regionu. Podle agentury Ria Novosti to oznámil zástupce ruského ministerstva vnitra pro otázky migrace Kirill Adzinov. Právo získat ruské občanství ve zjednodušeném režimu dává obyvatelům jihovýchodní Ukrajiny dekret, který ve čtvrtek podepsal ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rusku 29. dubna otevřeli první centrum pro výdej pasů Ukrajincům. (ilustrační foto)

V Rusku 29. dubna otevřeli první centrum pro výdej pasů Ukrajincům. (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Nové středisko se otevřelo ve městě Novošachtinsk asi 30 kilometrů od ukrajinské hranice. Žádat o občanství tam mohou lidé ze sousední Luhanské oblasti.

Putin podepsal ‚humanitární‘ dekret pro Donbas, povstalci získají snazší přístup k ruskému občanství

Číst článek

„Centrum dnes zahájilo práci v testovacím režimu. Přijímáme první dokumenty zástupců (samozvané Luhanské lidové - pozn. red.) republiky,“ uvedl Adzinov. V úterý by se měla otevřít stejná kancelář pro příjem žádostí obyvatel z Doněcké oblasti, dodal.

Rozhodnutí vydávat Ukrajincům z jihovýchodní části země ruské pasy označil Kreml za humanitární akt, dekret se podle Moskvy opírá o všeobecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva. Kyjev ale Putinův krok považuje za agresi a odsoudila ho i řada západních států.

Brzy pro všechny Ukrajince?

Nařízení ruského prezidenta se zatím vztahuje na občany obývající „jednotlivé okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny“. Putin ale o víkendu prohlásil, že zvažuje možnost nabídnout ruské občanství ve zjednodušeném řízení všem obyvatelům Ukrajiny. Toto rozhodnutím podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zatím nepadlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme