Rusové bombardovali nemocnici u oceláren v Mariupolu. Ty představují poslední baštu odporu

Ruské letectvo v úterý bombardovalo nemocnici u oceláren Azovstal v Mariupolu, které představují poslední velkou baštu odporu ukrajinských sil ve strategicky důležitém přístavním městě u Azovského moře.

Sledujeme online Mariupol (Aktualizováno: 18:07 19. 4. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník proruských jednotek prochází podél řady aut s evakuovanými, kteří opouštějí obležené jihoukrajinské přístavní město Mariupol

Příslušník proruských jednotek prochází podél řady aut s evakuovanými, kteří opouštějí obležené jihoukrajinské přístavní město Mariupol | Zdroj: Reuters

Pod troskami nemocnice se může nacházet až 300 lidí, včetně dětí, uvedla agentura Unian s odvoláním na ukrajinského poslance a podnikatele Serhije Tarutu. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Nicméně Taruta minulý měsíc jako první informoval, že 130 lidí vyšlo živých z krytu pod rozbombardovaným mariupolským divadlem.

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko na sociálních sítích ale tyto zprávy popřel. Azovstal je sice těžce bombardován, ale žádní civilisté se v ocelárnách ani v silně poničené nemocnici podle něj neskrývají.

Бомбардування Маріуполя: радник мера спростовує, що в лікарні біля Азовсталі були люди
ukrinform.ua/rubric-regions…

17:10 – 19. 04. 2022

13 52

Proruští separatisté, kteří se podílejí spolu s ruskými jednotkami na obléhání a dobývání Mariupolu, dříve ohlásili konečný útok na Azovstal.

České firmy opraví bojovou techniku z Ukrajiny. První budou tanky T-64

Číst článek

„Ruští fašisté shodili silnou bombu na nemocnici u Azovstalu. Podle mých informací je pod ruinami okolo 300 lidí. Jsou mezi nimi děti. V části nemocnice, uchráněné (od dosavadního ostřelování a bombardování), byli zranění obránci a schovávali se tam obyvatelé Mariupolu s dětmi. Protože ve zničeném městě už není kde se schovat,“ napsal Taruta na facebooku.

Politik připomněl, že podle odposlechů, které pořídila ukrajinská tajná služba SBU, se ruští vojáci chytali bombardovat ocelárny třítunovými bombami, protože dostali rozkaz Azovstal „srovnat se zemí“. Současně vyzval svět, aby zastavil „genocidu v Mariupolu“.

O prvním bombardování oceláren i třítunovými bombami podle agentury Interfax-Ukrajina v úterý informoval také poslanec vládní strany Sluha národa Fedir Venislavkyj z branného a bezpečnostního výboru.

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko později na sociálních sítích potvrdil, že Azovstal je silně bombardován supertěžkými bombami. Tvrdil ale, že žádní civilisté se v ocelárnách neskrývají, a už vůbec ne ve zničené nemocnici. Pochybné zprávy v tomto smyslu podle něj šíří politici, kterým jde o upoutání pozornosti k vlastní osobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme