USA uvalily sankce na slovenského občana, který chtěl zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku

Americké ministerstvo financí v úterý oznámilo, že uvalilo sankce na slovenského občana, který se podle něj pokusil zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku. Ašot Mkrtyčev (v anglickém přepisu „Ashot Mkrtychev“) údajně koncem roku 2022 a začátkem 2023 spolupracoval se zástupci KLDR, od kterých se měl získat kolem 20 druhů zbraní a munice a ty posléze prodat Rusku výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro Severní Koreu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti si prohlíží severokorejské zbraně na výstavě v roce 2021 v Pchjongčangu

Rusko bylo podle informací amerického ministerstva připravené dohodu uzavřít. (ilustrační foto) | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

„Rusko na Ukrajině od začátku války (24. února 2022) přišlo o více než 9000 kusů těžké vojenské techniky. Částečně i díky mezinárodním sankcím a exportním omezením se (ruský prezident Vladimir) Putin snaží stále zoufaleji tuto techniku nahradit,“ okomentovala opatření ministryně financí Janet Yellenová.

Ruská jednání s lidmi jako Mrktyčev podle Yellenové ukazují, že Putin se obrací na dodavatele „poslední instance“ jako jsou KDLR a Írán.

Ruská agentura TASS otočila: střely z ochuzeného uranu náhle porušují normy mezinárodního práva

Číst článek

Sankce amerického ministerstva financí znamenají pro Mrktyčeva zmrazení jeho veškerého majetku ve Spojených státech. Postih pak podle ministerstva může čekat i instituce či osoby, které by mu mohly pomoci sankce obejít, nebo s ním uzavřou ‚určité transakce‘.

O možných dodávkách zbraní z KLDR do Ruska informoval Bílý dům už loni v listopadu. USA tehdy uvedly, že mají informace o tajných dodávkách značného množství dělostřeleckých granátů z KLDR do Ruska a americká rozvědka o tomtéž informovala už loni v září.

Severokorejská tisková agentura KCNA to tehdy s odvoláním na nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR popřela a uvedla, že Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu.

Obchodník se zbraněmi

Rusko podle amerických tajných služeb shání miliony kusů dělostřelecké munice a raket v KLDR

Číst článek

Muž stejného jména, bývalý obchodník se zbraněmi ázerbájdžánského původu, Ašot Mrktyčev přitom figuruje v několika slovenských kauzách z uplynulých 15 let.

Slovenský server Pluska.sk v roce 2021 připomněl, že Mrktyčev byl obžalovaný z objednávky vraždy v roce 2002, kterou měl údajně odstranit konkurenta v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem.

Do vězení však Mrktyčeva poslal soud v Prešově jen za maření spravedlnosti, údajný podíl na vraždě mu prokuratura neprokázala, plyne z textu serveru Nový čas z roku 2010, kdy už byl tento muž opět na svobodě.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu ani severokorejské zastoupení při OSN zatím nereagovalo na žádost o komentář, uvádí Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme