USA uvalily sankce na slovenského občana, který chtěl zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku

Americké ministerstvo financí v úterý oznámilo, že uvalilo sankce na slovenského občana, který se podle něj pokusil zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku. Ašot Mkrtyčev (v anglickém přepisu „Ashot Mkrtychev“) údajně koncem roku 2022 a začátkem 2023 spolupracoval se zástupci KLDR, od kterých se měl získat kolem 20 druhů zbraní a munice a ty posléze prodat Rusku výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro Severní Koreu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti si prohlíží severokorejské zbraně na výstavě v roce 2021 v Pchjongčangu

Rusko bylo podle informací amerického ministerstva připravené dohodu uzavřít. (ilustrační foto) | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

„Rusko na Ukrajině od začátku války (24. února 2022) přišlo o více než 9000 kusů těžké vojenské techniky. Částečně i díky mezinárodním sankcím a exportním omezením se (ruský prezident Vladimir) Putin snaží stále zoufaleji tuto techniku nahradit,“ okomentovala opatření ministryně financí Janet Yellenová.

Ruská jednání s lidmi jako Mrktyčev podle Yellenové ukazují, že Putin se obrací na dodavatele „poslední instance“ jako jsou KDLR a Írán.

Ruská agentura TASS otočila: střely z ochuzeného uranu náhle porušují normy mezinárodního práva

Číst článek

Sankce amerického ministerstva financí znamenají pro Mrktyčeva zmrazení jeho veškerého majetku ve Spojených státech. Postih pak podle ministerstva může čekat i instituce či osoby, které by mu mohly pomoci sankce obejít, nebo s ním uzavřou ‚určité transakce‘.

O možných dodávkách zbraní z KLDR do Ruska informoval Bílý dům už loni v listopadu. USA tehdy uvedly, že mají informace o tajných dodávkách značného množství dělostřeleckých granátů z KLDR do Ruska a americká rozvědka o tomtéž informovala už loni v září.

Severokorejská tisková agentura KCNA to tehdy s odvoláním na nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR popřela a uvedla, že Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu.

Obchodník se zbraněmi

Rusko podle amerických tajných služeb shání miliony kusů dělostřelecké munice a raket v KLDR

Číst článek

Muž stejného jména, bývalý obchodník se zbraněmi ázerbájdžánského původu, Ašot Mrktyčev přitom figuruje v několika slovenských kauzách z uplynulých 15 let.

Slovenský server Pluska.sk v roce 2021 připomněl, že Mrktyčev byl obžalovaný z objednávky vraždy v roce 2002, kterou měl údajně odstranit konkurenta v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem.

Do vězení však Mrktyčeva poslal soud v Prešově jen za maření spravedlnosti, údajný podíl na vraždě mu prokuratura neprokázala, plyne z textu serveru Nový čas z roku 2010, kdy už byl tento muž opět na svobodě.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu ani severokorejské zastoupení při OSN zatím nereagovalo na žádost o komentář, uvádí Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme