Spalničky netrápí jen české pacienty. Prudký nárůst onemocnění zaznamenává i Ukrajina a Rusko

Ukrajinští a ruští lékaři bijí na poplach kvůli prudkém rozšíření spalniček, jejichž výskyt se oproti minulým letům zvyšuje o desítky procent. Podle médií jsou zasažena mimo jiné velká ruská města včetně Moskvy a Petrohradu, kde se ohnisky nákazy stávají školy a mateřské školky, ale i hotely a nemocnice.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti spalničkám (ilustrační foto) | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Na Ukrajině se letos v lednu výskyt spalniček oproti loňskému lednu zvýšil pětinásobně, napsal kyjevský server Strana. Ministerstvo zdravotnictví registruje za leden nárůst o 15 000 případů, v nemocnicích podle některých informací pociťují nedostatek vakcíny.

Infekce se dostala i do ukrajinských věznic, v některých je údajně situace „blízká katastrofě,“ napsal server.

Lokální epidemie spalniček v Praze pokračuje, jen během ledna onemocnělo 35 lidí

Číst článek

Světová zdravotnická organizace v minulých dnech umístila Ukrajinu na první místo v Evropě v počtu nakažených. Loni v zemi onemocnělo spalničkami 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých.

Nejvíce jsou na Ukrajině postiženy západní regiony, ale i hlavní město Kyjev. Rychle se nákaza šíří v přístavní Oděse, kde zaznamenávají nárůst o 60 procent.

Zdravotnický výbor ukrajinského parlamentu v úterý vyzval prezidenta Petra Porošenka, aby kvůli znepokojivému stavu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím odmítá v zemi vyhlásit epidemii, napsala agentura Unian.

Situace v Rusku

Moskevská média oznámila, že s diagnózou spalniček bylo ve městě hospitalizováno několik desítek zahraničních dělníků, hlavně ze střední Asie. „Spalničky jsou v Moskvě a Petrohradu, přichází epidemie?“ opatřil v úterý titulkem svůj článek server Life.

Nemocné dítě letící na lince z Permu do Moskvy podle serveru Perm.Novosti mohlo nakazit až 200 cestujících. Velké ohnisko spalniček podle listu Komsomolskaja pravda zaznamenali lékaři v jednom z petrohradských obvodů. Ve městě se oproti minulým letům zvýšil výskyt choroby sedmnáctkrát.

Jedním z důvodů rozšíření nemoci je odmítání vakcinace, napsala Komsomolskaja pravda. Na vině je údajně i nedostatečná obezřetnost lékařů, kteří včas nestanoví správnou diagnózu. Jednou z příčin je také nedostatek vakcíny, která se do Ruska dováží ze zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme