Rusko u tvrzení o výrobě ukrajinské špinavé bomby použilo 12 let starý slovinský snímek, říká Lublaň

Ruské ministerstvo zahraničí publikovalo starou fotografii ze Slovinska při svém tvrzení, že jde o ukrajinskou výrobu takzvané špinavé bomby. Vyplývá to z prohlášení slovinské vlády, která zároveň uvedla, že se jedná o snímek slovinské agentury pro nakládání s jaderným odpadem ARAO z roku 2010 a jsou na něm detektory kouře. Fotografie byla zneužita a použita bez vědomí ARAO, řekl agentuře AFP poradce slovinského premiéra Dragan Barbutovski.

Lublaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva v posledních dnech začala obviňovat Kyjev z přípravy útoku takzvanou špinavou bombou, která používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu.

Ukrajina tato obvinění popírá a její představitelé uvedli, že Rusko možná samo chystá operaci pod cizí vlajkou a chce eskalovat situaci na bojišti, kde jeho jednotky od září utrpěly řadu porážek.

Drábová: Použití špinavé bomby nedává vojenský smysl. Kromě intenzivní paniky toho moc nezpůsobí

Číst článek

V pondělí přitom ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na twitteru příspěvek, kde tvrdí: „Podle dostupných informací dostaly dvě organizace z Ukrajiny přímo příkaz k vytvoření takzvané špinavé bomby. Práce jsou v závěrečné fázi.“

Text doprovodilo několika snímky s tvrzením, že jde o „ukrajinské kapacity na vytvoření špinavé bomby“. Na jedné fotografii jsou plastové pytle s údajně použitým uranem a plutoniem.

Slovinská vláda na twitteru reagovala se slovy, že je to 12 let starý snímek agentury pro nakládání s jaderným odpadem.

„Sloužil k odborným prezentacím pro širokou i zainteresovanou veřejnost jako výkladový materiál. Na fotografii jsou detektory kouře,“ uvedla.

„Radioaktivní odpad je ve Slovinsku skladován bezpečně a pod dohledem. Není používán k výrobě jakýchkoliv špinavých bomb,“ dodala Lublaň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme