Na Ukrajině si předvolali českého velvyslance. Vysvětloval prokremelské Tatary na Pražském hradě

Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula musel v Kyjevě vysvětlovat přítomnost prokremelských Tatarů na Pražském hradě 28. října při oslavách státního svátku. Napsal to ve čtvrtek Deník N. Ukrajinská prokuratura mezitím podle ukrajinské státní tiskové agentury Ukrinform nařídila tajné službě SBU, aby zjistila, kteří krymskotatarští představitelé „nezákonně navštívili Českou republiku“.

Kyjev/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Deník N napsal, že Matula byl pozván na ukrajinské ministerstvo zahraničí, aby „podal vysvětlení ohledně účasti zástupců organizace Kyrym birligi (Krymská jednota) na recepci u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa na Pražském hradě“.

Pozvání na Pražský hrad dostali i proruští aktivisté z krymskotatarské organizace. Účastí se pochlubili

Číst článek

„Ukrajinská strana se ohradila proti pozvání zmíněných osob na recepci pořádanou k příležitosti oslav státního svátku České republiky tím, že si předvolala českého velvyslance v Kyjevě. Velvyslanec Radek Matula v Kyjevě ujistil ukrajinskou stranu o tom, že tato záležitost nemá žádný vztah k zahraniční politice České republiky,“ sdělil pak agentuře ČTK mluvčí Černínského paláce Robert Řehák.

„Na podpoře územní celistvosti Ukrajiny se shodli (čeští) ústavní činitelé na poslední společné schůzi a na pozici České republiky k anexi Krymu se nic nemění,“ dodal mluvčí české diplomacie.

Věcí se mezitím podle agentury Ukrinform na pokyn prokuratury krymské autonomní republiky (ARK), působící v rámci ukrajinské justice, začala zabývat ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Podle sdělení mluvčí (ukrajinské) krymské prokuratury na facebooku Kateryny Didenkové má SBU AKR za úkol zjistit osoby, které „nezákonně vyjely z Krymského poloostrova do České republiky“.

„Kolaboranti se opětovně pokusili legitimizovat okupaci poloostrova, jenom zapomněli mluvit o faktech politického útlaku, o četných únosech, vraždách a pronásledování za náboženské názory a společenské aktivity na Krymu,“ napsala Didenková.

Postoj k anexi Krymu

Problém vyvstal, když prokremelští krymskotatarští aktivisté pozvaní na Hrad prezidentem Milošem Zemanem následně napsali na facebooku, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve toto tvrzení na dotaz serveru Deník N nepopřel, ČTK ale následně sdělil, že Zeman nadále považuje anexi Krymu za protiprávní.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš prý nevěděl, že Hrad na oslavy 28. října pozval i prokremelské aktivisty z Ruskem okupovaného Krymu. Tvrdí, že sám by takové lidi nepozval.

Členka spolku Tamila Nimetullajevová (vlevo) | Zdroj: Facebook spolku Kyrym birligi

„Absolutně jsem neměl přehled o tom, koho hradní protokol na akci pozval a proč. Nechci jim do toho mluvit, osobně bych je ale na oslavy státního svátku nezval,“ napsal Deníku N předseda vlády.

Nimetullajevová (na snímku vlevo) se dokonce s Babišem na Pražském hradě vyfotila. Premiér ale podle svých slov nevěděl, s kým se fotí. O společný snímek jej prý žádalo více účastníků akce.

„Vůbec jsem netušil, kdo ta paní je. Na recepci mě, podobně jako spousta jiných lidí, požádala o společnou fotku, což neodmítám,“ dodal.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze na svých webových stránkách ve středu zveřejnilo prohlášení, které pozvání krymských Tatarů na Hrad označuje za „další provokaci, jejímž cílem je legitimizace nezákonného pokusu Ruska o anexi suverénního území Ukrajiny a snaha poškodit ukrajinsko-české vztahy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme