Majitel výrobny v Polsku před rokem postavil budovu pro zaměstnance. Nyní slouží k ubytování Ukrajinců
Uprchlíkům z Ukrajiny napadené ruskou armádou pomáhají v sousedním Polsku nejen města, obce a veřejné instituce, ale také soukromé podniky. Posílají dary, finanční pomoc a poskytují také ubytování. Ve městě Radom dal majitel masokombinátu k dispozici ubytovnu pro zaměstnance podniku otevřenou teprve loni v létě. Už teď v tomto závodě pracují lidé z Ukrajiny. Do ubytovny se nastěhovali jejich příbuzní i docela neznámí lidé prchající před válkou.
Na kraji Radomy v ulici Energetikuv stojí dlouhá šedá tovární hala, kde se vyrábějí polotovary z drůbežího masa. Patří firmě KPS PUT Jaroslava Kryžanowského, známého podnikatele v Mazovském vojvodství.
Naproti tovární hale je šedobílá pětipatrová budova, což je zaměstnanecká budova, ve které už bydleli a dál bydlí pracovníci tohoto závodu. Teď je tam ubytovaných také více než 200 uprchlíků z Ukrajiny.
Volné kapacity ubytovny dal majitel továrny k dispozici hned druhý den po napadení Ukrajiny Ruskem. Nejdřív financoval ubytování, stravu a základní péči o běžence sám. Vzápětí se ale zvedla doslova tsunami pomoci ze strany obyvatel města a nevládních organizací.
„Různé potraviny nám tu nosí lidé z města, ale také různé instituce. Máme tu sklad potravin, uzavřený sklad léků, zásobu kosmetiky a také kontejner s oblečením a místnost, kde je možné si oděvy a obuv vybrat,“ říká Malgorzata Światková, zástupkyně ředitele Nadace Krzyžanowski Partners.
„Máme otevřenou skupinu na facebooku, kde aktualizujeme zprávy o tom, co potřebujeme. Můžete mi věřit, že i když sháníme něco speciálního, jako třeba zvlhčovač vzduchu nebo nějaké léky, do hodiny nám to někdo přinese. Odezva na jakékoli prosby je obrovská. “
Malgorzata Światková (zástupkyně ředitele Nadace Krzyžanowski Partners)
Vybavení pro děti
V podnikové ubytovně, vlastně zaměstnaneckém hotelu, je veškerý komfort. Je tu třeba i prádelna s třemi pračkami a sušárna. Všechno je popsané jednak polsky, anglicky, potom také ukrajinsky a gruzínsky. Je tady také kuřárna a kuchyně s úplně novým nádobím.
Katarzyna Baranová nás zavedla do místnosti, která připomíná trošku second hand prodejnu, protože v krabici jsou třeba zimní boty, přezůvky, čepice, trička, rukavice a na stolech jsou různé bundy, svetry, kalhoty. Zkrátka tady si mohou lidé, kteří přijedou z Ukrajiny například pouze v tom, co mají na sobě, vybrat oblečení.
Tenhle kontejner je přeplněný vaničkami pro děti, sedačkami, jsou tu golfové hole, postýlky pro děti, které jsou rozložené, přebalovací pulty, jsou tady sedačky do aut a pan Wojtek ještě ukazuje úplně dozadu do kontejneru, tam jsou ještě malé ruksaky do školy.
Právě díky otevřenosti a dobrotě lidských srdcí je toho tolik, a proto je tady všechno naskládané na sebe. Až to vyndají a předají jednotlivým uživatelům, tak to určitě udělá velkou radost.