USA se poskytnutím kazetové munice přiznaly k páchání válečných zločinů na Ukrajině, tvrdí Rusko

Rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině, tvrdí Moskva. Její postoj podle agentury TASS tlumočilo v prohlášení ruské velvyslanectví ve Spojených státech. Washington o dodávkách kazetové munice napadené zemi informoval minulý týden.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část nevybuchlé submunice

Část nevybuchlé submunice z kazetové bomby (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V ruském prohlášení se uvádí, že země vzala najevo vyjádření bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho o dodávkách kazetové munice.

Kazetová munice může Ukrajině pomoci prolomit ruskou obranu. Je destruktivní, popisuje analytik

Číst článek

Kirby podle ruského velvyslanectví otevřeně prohlásil, že americká kazetová munice bude zabíjet civilisty, čímž de facto přiznal páchání válečných zločinů Spojenými státy v ukrajinském konfliktu.

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu, a proto se více než 120 zemí včetně České republiky v Úmluvě o kazetové munici zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat.

Dohodu nicméně nepodepsaly například Spojené státy, ale ani Rusko a Ukrajina, které obě podle mezinárodních pozorovatelů tento typ munice v nynější válce použily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme