Pytlují písek, rozdělují materiál. Ukrajinci pomáhají vojákům s přípravami na střet s Rusy

Ukrajinci na válku reagují nevídanou vlnou solidarity s vojáky. Ti, kteří bojovat nemohou, přicházejí na základny územní obrany a snaží se pomáhat, jak umí. Natáčel s nimi zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Dněpropetrovsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijeli jsme na základnu ukrajinských sil v Dněpropetrovsku. Jsou tu poražené stromy, které mohou sloužit jako zábrany, zátarasy. Pytle s pískem. Přicházejí sem lidi, přinášejí pomoc, vodu, pečivo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Dorazína z Dněpropetrovsku

Lidé tu vyskladňují pytle s pískem a ukládají je do barikád bílé barvy. Další tady ten písek pytlují. A někteří… jak je velmi dobře slyšet, znají české reálie – Krušovice, Becherovku.

Přišli sem také tři mladí obyvatelé Dněpru. Říkají, že jejich kamarádi sice zůstali doma, protože se hrozně bojí, ale jim to nedalo a přišli sem alespoň pomoci nosit pytle s pískem, plnit je a také třeba chodit pro vodu. Jednoho z velitelů se ptají, jak mohou nejlépe pomoct.

„Toto je naše země, chceme ji bránit. Sice nemůžeme bojovat, ale snažíme se pomoci, jak nejlépe umíme,“ říkají.

Důstojnice paní Viktorie nás teď zavedla dovnitř, do místa, kde dobrovolníci přijímají a rozdělují pomoc lidem v nouzi, armádě, dobrovolníkům. Je tady dokonce spousta starších žen, dokonce mě Viktorie upozorňuje na to, že sem přišel člověk, který nemá část ruky.

Prezident Zelenskyj podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Dokument už je na cestě do Bruselu

Číst článek

Špatně chodí, ale sám o své vůli je tady a pomáhá. Tento mladý na začátku války raněný válečný veterán Saša říká: „Svoboda, nebo smrt. My tady zůstaneme.“

Doma má ženu, říká jí, aby nevycházela, protože situace není moc dobrá, ale sám přichází do tohoto centra na jednu ze základen ukrajinské armády a pomáhá tu pomoc třídit, rozdělovat podle druhů pomoci – vodu k vodě, sušenky k sušenkám, cukr s cukrem, aby v tom byl pořádek. Pak se to vozí na frontu vojákům.

Saša mi teď chce v telefonu ukázat své zranění, když přišel o část pravé ruky: „Ať všichni v Česku vědí, jak vypadá tato tzv. bratrská láska.“

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme