Ukrajina a Rusko si vyměnily zajatce. V Kremenčuku prohledávají trosky obchodního centra
Hasiči a vojáci prohledávají trosky obchodního centra v ukrajinském Kremenčuku, kde se po pondělním ruském raketovém útoku podle ukrajinských úřadů stále pohřešuje 36 lidí. V hotelu naproti obchodnímu centru se shromáždili příbuzní pohřešovaných a ohořelé trosky prohlédli vyšetřovatelé možných válečných zločinů. Na východě země mezitím proběhla výměna zajatců mezi oběma státy.
Středoukrajinské město Kremenčuk vyhlásilo den po útoku, který nepřežily dvě desítky lidí, den smutku, napsala v úterý agentura Reuters.
Ruské rakety dopadly na ukrajinský Kremenčuk. Zasáhly nákupní středisko, kde bylo přes tisíc lidí
Číst článek
Poblíž toho, co zbylo z obchodního centra, nechávají obyvatelé květiny v černých vázách. V jedné z nich byla i malá žlutomodrá vlajka a kolem řada plyšových zvířátek, popsala místo agentura Reuters.
Vyčerpaní hasiči seděli na obrubníku podél zdi nákupního centra. Další leželi na travnatém náspu, kouřili a prohlíželi své mobilní telefony. „Vytáhli jsme pět těl. Nenašli jsme nikoho živého,“ řekl jeden z hasičů, který se představil jako Oleksandr.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Možný válečný zločin
„Je to otázka zločinů proti lidskosti,“ prohlásila v Kremenčuku ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová. „Domnívám se, že se jedná o systematické ostřelování civilní infrastruktury. S jakým cílem? Vyděsit lidi, zabít lidi, vyvolat v našich městech a vesnicích teror,“ dodala.
‚Jednodušší je neslyšet pravdu.‘ Ruský velvyslanec při OSN utekl při projevu šéfa Evropské rady Michela
Číst článek
Jedna z raket přitom podle ní zasáhla továrnu poblíž nákupního centra, která však byla uzavřená, a nelze ji považovat za vojenský cíl.
Moskva tvrdí, že její letectvo útočilo na legitimní vojenský cíl. Mluvčí ministerstva obrany podle ruských agentur uvedl, že ruské síly podnikly raketový úder na budovy výrobního podniku, kde se nacházely západní zbraně, a detonace uskladněné munice způsobila požár v nedalekém obchodním centru, které mluvčí označil jako nefunkční.
Toto tvrzení však popírají zranění přeživší. Například třiačtyřicetiletá Ludmyla Mychajlecová v objektu nakupovala s manželem, když ji výbuch vymrštil do vzduchu.
„Letěla jsem hlavou napřed a střepiny mi zasáhly tělo. Celé místo se hroutilo,“ popsala v nemocnici. „Bylo to peklo,“ dodal její muž, pětačtyřicetiletý Mykola, jemuž přes obvaz kolem hlavy prosakovala krev.
Vedle zničeného nákupního centra se shromáždil tým mezinárodních právních odborníků. Hovořil s Ukrajinci oblečenými do uniforem „policie pro vyšetřování válečných zločinů“.
Dobrovolníci pomáhají dokumentovat možné válečné zločiny. Jsou mezi nimi studenti i zubař
Číst článek
Podle britského právníka Waynea Jordashe, který spolupracuje s mezinárodní iniciativou pro vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině, první informace ukazují, že zasažená továrna „nemá nic společného s armádou“. „Vypadá to jako válečný zločin, jako úmyslný útok na civilní objekt,“ řekl Jordash v Kremenčuku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že v Kremenčuku záměrně útočilo na civilisty. Úder označil za „jeden z nejbezostyšnějších teroristických útoků v evropských dějinách“.
Rusko už dříve popíralo, že by na Ukrajině útočilo na civilisty a civilní objekty, přestože ruské údery zasáhly i jiná nákupní centra, divadla, nemocnice, mateřské školy nebo bytové domy, napsala agentura AP.
Ruská „speciální vojenská operace“, jak Moskva vojenskou agresi na Ukrajině nazývá, zničila podle Reuters celá ukrajinská města, zabila tisíce lidí a miliony jich vyhnala z domovů.
Útok na Kremenčuk invazní vojska podnikla po několika dnech svých zesilujících raketových úderů daleko od frontové linie, včetně bombardování Kyjeva o víkendu, kdy ruská raketa zasáhla obytnou budovu. Moskva rovněž zintenzivnila ostřelování Charkova.
Výměna zajatců
Ukrajina a Rusko si mezitím vyměnily další skupinu zajatců, oznámila to v úterý ukrajinská vojenská rozvědka. Do vlasti se vrací 16 ukrajinských vojáků a jeden civilista a také 15 ruských zajatců. Rusko o výměně neinformovalo, uvedla ruskojazyčná služba BBC.
Po výměně zajatců se na Ukrajinu vrací 22 vojáků a osm civilistů včetně jedné ženy
Číst článek
Mezi ukrajinskými zajatci jsou dva důstojníci. Pět z osvobozených má těžká zranění a potřebuje akutní lékařskou péči.
Kromě zajatců si ukrajinská a ruská strana v Záporožské oblasti vyměnily také těla padlých vojáků, uvedlo v úterý ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území.
Do neobsazené části Ukrajiny se tak vrátilo 46 padlých Ukrajinců, z nichž 21 patřilo k obráncům mariupolských oceláren Azovstal.
V polovině měsíce Rusko propustilo čtyři ukrajinské civilisty zajaté na začátku invaze v Kyjevské oblasti, Ukrajincům vydalo také tělo jednoho mrtvého vojáka. Ukrajinská strana tehdy propustila pět Rusů.
Takových výměn se od začátku ruského útoku proti Ukrajině z 24. února uskutečnilo několik. Ukrajinská strana získala zpět také desítky těl obránců Azovstalu.