Rusku zřejmě dochází rakety Iskander. Mezi ním a Íránem se vyvíjí vojenské partnerství

Rusku zřejmě docházejí zásoby raket Iskander, usiluje proto o další dodávky zbraní z Íránu, píše britské ministerstvo obrany. Podle Bílého domu vzniká mezi Moskvou a Teheránem plnohodnotné vojenské partnerství. Washington se domnívá, že Rusko dodá Íránu bojové letouny či systémy protivzdušné obrany. Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v pátek uvedl, že ruský obranný průmysl nepotřebuje pomoc ze zahraničí.

SLEDOVALI JSME ONLINE Londýn/Washington/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakety Iskander

Rakety Iskander | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Írán se podle Londýna stal jedním z předních dodavatelů zbraní Rusku. „Rusko se snaží získat z Íránu více zbraní, a to včetně stovek balistických raket,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Putinovi nejde o mír, snaží se očernit Ukrajinu v očích Západu, napsal americký institut

Číst článek

Je podle něj pravděpodobné, že ruské armádě docházejí zásoby balistických raket Iskander, které mají dostřel až 500 kilometrů.

„Pokud se Rusku podaří dostat do služby velký počet íránských balistických raket, tak je pravděpodobně využije k pokračování a rozšíření útoků na kritickou infrastrukturu na Ukrajině,“ dodal Londýn.

Podle Washingtonu není však proud zbraní jednosměrný. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek večer uvedl, že by Rusko mohlo poskytnout Íránu nové systémy protivzdušné obrany či bojové letouny Su-35.

„Tyto stíhačky výrazně posílí schopnosti íránských vzdušných sil vůči sousedům,“ řekl Kirby. Zároveň podle něj Moskva a Teherán připravují výstavbu výrobní linky na íránské drony v Rusku. Kirby se domnívá, že vztahy obou zemí se vyvíjejí směrem k „plně rozvinutému vojenskému partnerství“.

Ukrajinská ‚psychologická hra‘ jako další fáze ve válce. Zdánlivý klid může znamenat přeskupení sil

Číst článek

Dodávky zbraní z Íránu v pátek popřel ruský vyslanec při OSN Něbenzja. „Ruskému vojensko-průmyslovému komplexu se daří a nepotřebuje žádnou pomoc,“ řekl diplomat, podle kterého naopak Ukrajině vojenský průmysl chybí a vede proto válku v zastoupení se západními zbraněmi.

Západní státy se domnívají, že Írán dodal stovky bezpilotních prostředků Rusku, které je používá pro útoky na Ukrajině. Prodejem těchto zbraní podle Západu porušuje Teherán rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2015, která Íránu zakazuje prodej rozvinutých vojenských technologií.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme