384. den války. Rusové se snaží prorazit u Kupjanska a Lymanu. Podle Británie jim chybí munice

Ukrajinské síly během pondělka odrazily více než stovku ruských útoků na pěti úsecích fronty. Ruské ztráty od začátku války přesáhly 160 000 vojáků, tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů. Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 384. dnem.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina - Rusko voják

Ruské ztráty od vypuknut války odhaduje ukrajinské velení na 160 tisíc | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

„Nehledě na značné ztráty nepřítel pokračuje v útočných operacích ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Během uplynulých 24 hodin ukrajinské jednotky odrazily více než 100 nepřátelských útoků na uvedených úsecích fronty,“ píše ukrajinské velení v ranním přehledu situace na bojišti.

Ruské jednotky se podle generálního štábu pokoušejí prorazit ukrajinskou obranu u Kupjanska a Lymanu, neustávají ani ve snaze ovládnout Bachmut. Na jihu země, v Záporožské a Chersonské oblasti, setrvávají ruské síly v obraně, pokračují ale v ostřelování obcí v okolí fronty.

Wagnerova skupina otevřela náborová centra v celém Rusku. Nahrazuje tak ztráty z bojů na Ukrajině

Číst článek

Ruské ztráty od vypuknutí války ukrajinské velení odhadlo na 160 540 vojáků, včetně 720 během pondělka, a tisíce tanků, obrněných vozidel, děl a dalších zbraní. Nedostatek dělostřelecké munice u ruských vojsk se v posledních týdnech pravděpodobně zhoršil do té míry, že na mnoha částech fronty platí extrémně úsporné přidělování granátů.

To byl téměř jistě klíčový důvod, proč žádné ruské uskupení nebylo v poslední době schopno podniknout operačně významnou útočnou operaci, domnívá se britská vojenská rozvědka. Rusko se podle ní již nejspíš uchýlilo k využívání starých zásob munice, které dříve pokládalo za nezpůsobilé k použití.

Rozvědka také upozornila, že výnos prezidenta Vladimira Putina z počátku tohoto měsíce stanovil opatření, která umožňují ministerstvu obchodu a průmyslu obcházet pravomoci manažerů zbrojovek neplnících výrobní cíle.

Rusko ve vojensko-průmyslové oblasti ve stále větší míře uplatňuje principy příkazové ekonomiky, protože si uvědomuje, že jeho kapacita obranné výroby je klíčovou slabinou ve stále více vyčerpávají „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině.

Neúspěch čečenských jednotek

Návrh zákona o zvýšení odvodového věku branců z 18 až 27 let na 21 až 30 let, kterým se v pondělí začali zabývat ruští poslanci, naznačuje, že se Kreml nechystá v budoucnu podniknout úplnou mobilizaci, domnívají se analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

Trestní tribunál podle médií zahájí stíhání Ruska. Viní ho z útoků na ukrajinské civilní cíle

Číst článek

Časová osa v návrhu může také naznačovat, že Kreml neočekává, že válka na Ukrajině potrvá déle než příští tři roky.

Viditelná nervozita čečenského vůdce Ramzana Kadyrova během pondělní schůzky s Putinem může podle expertů ISW svědčit o Kadyrovových obavách ze ztráty Putinovy přízně, protože se nemůže moc chlubit vojenskými úspěchy Čečenců ve válce proti Ukrajině.

V současnosti čečenské jednotky sehrávají na ukrajinském bojišti minimální roli; útočí u Bilohorivky na východě Ukrajiny, ale jinak dohlížejí na pořádek v týlu okupované části Ukrajiny.

Kadyrov si od schůzky zřejmě sliboval zlepšení a posílení své reputace, zatímco Putin zřejmě vyvíjel na Kadyrova nátlak, aby zvýšil roli čečenských válečníků v bojových operací kvůli ztrátám žoldnéřů z Wagnerovy skupiny a jednotek pravidelných sil v útočných operacích na Ukrajině, soudí ISW.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme