Ruské legie bojující na straně Ukrajiny ohlásily ‚osvobození‘ Kozinky v Belgorodské oblasti

V ruské Belgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou se bojuje. Podle místní správy na území Ruské federace vstoupily průzkumné jednotky ukrajinské armády a oblast čelila od rána ostřelování, při němž utrpělo zranění pět lidí. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov stanici Suspilne řekl, že za operace v Belgorodské oblasti jsou zodpovědné ruské skupiny bojující na straně Ukrajiny.

Belgorod (Aktualizováno: 16:55 22. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko tvrdí, že ukrajinské síly zaútočily na vesnice v Belgorodské oblasti

Rusko tvrdí, že ukrajinské síly zaútočily na vesnice v Belgorodské oblasti | Zdroj: Profimedia

Ukrajinští vojáci z jednotek, které mají na starosti průzkum a sabotáž, podle belgorodského gubernátora Vjačeslava Gladkova vstoupili na území Grajvoronského okresu, který leží na hranicích s Ukrajinou. „Ozbrojené síly Ruské federace společně s pohraničníky, národní gardou a (tajnou službou) FSB podnikají opatření nutná ke zničení nepřítele,“ uvedl na telegramu Gladkov.

Kdo ovládá Bachmut? Ukrajina se pře o Zelenského slova, kterými měl potvrdit dobytí města

Číst článek

V dalších dvou příspěvcích na téže komunikační platformě informoval o pěti raněných při ukrajinském ostřelování. Mezi zraněnými je podle něj i jedna žena, která je v těžkém stavu na ARO. Ostřelování podle něj kromě toho zasáhlo ve městě Grajvoron tři rodinné domy a ve vedlejší vesnici školku.

Ruské ministerstvo obrany, FSB a pohraniční stráž o „pokusu o vpád ukrajinských sabotérů do Belgorodské oblasti“ informovaly ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Ruské síly pracují na tom, aby ukrajinské průzkumné jednotky z území Ruské federace vytlačily a zničily je,“ uvedl Peskov, podle kterého jde o snahu odvrátit pozornost od situace ve východoukrajinském městě Bachmut. Rusko tvrdí, že Bachmut dobylo, Kyjev uvádí, že se o město stále bojuje.

Operace na území Belgorodské oblasti ale podle Jusova provádějí výlučně ruští občané z legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, který od loňského léta bojuje jako součást ukrajinských ozbrojených sil. Jejích cílem je utvoření „bezpečnostního pásma“ pro ochranu ukrajinských civilistů a „osvobození území od takzvaného Putinova režimu“, uvedl Jusov.

Zapojení Kyjeva na twitteru odmítl také Podoljak, podle kterého „Ukrajina události v Belgorodské oblasti se zájmem sleduje a studuje situaci, nemá s ní ale nic společného“. „Neoficiální partyzánské skupiny se skládají z ruských občanů,“ uvedl.

Legie Svoboda Rusku a Ruský dobrovolnický sbor v pondělí okolo druhé hodiny místního času (13.00 SELČ) oznámily, že „osvobodily“ Kozinku a vešly do nedaleké obce Grajvoron.

Schůzka s Bidenem i mírový hovor s Brazílií a Indií. Zelenskyj bude jednat na summitu skupiny G7

Číst článek

Už od pondělního rána se na sociálních sítích objevovaly neověřené záběry Kozinky, kde z některých domů stoupá kouř. Podle Unianu město Belgorod hlásilo rozsáhlý útok bezpilotních letounů a ruské oblastní úřady zničení jednoho z hraničních přechodů - patrně toho, který je na záběrech z Kozinky. Leží jihozápadně od ruského města Belgorodu a severně od ukrajinského města Charkova.

Vojenskou aktivitu zaznamenal i ukrajinský kanál na telegramu Skrinka Pandory, který zveřejnil video ukrajinských tanků - ty podle něj překročily hranici s Ruskem. Na jiných videích jsou vrtulníky nad Belgorodskou oblastí. Záběry nelze nezávisle ověřit.

Další videa ukazují například pohyb vojáků v ulicích s popiskem, že se jedná o místa na ruské straně hranice. S odkazem na nejmenované zdroje stejnou aktivitu v Belgorodské oblasti hlásí i některé ruské kanály, podle kterých ukrajinské průzkumné jednotky bojují u pohraniční obce Dronovka 20 kilometrů severně od Kozinky.

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme