Ruské jednotky už neusilují o postup u Lymanu a Kupjansku, uvádí ukrajinský generální štáb

Ruské jednotky přestaly usilovat o postup na nejsevernějším výběžku ukrajinské fronty, u měst Lyman a Kupjansk, uvádí v úterním pravidelném hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. V Kupjansku v úterý ale Rusko zasáhlo budovu muzea, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně jeden člověk při útoku zahynul, další jsou uvězněni pod sutinami.

Sledujeme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci z 24. brigády na stráži v zákopech na frontové linii v Doněcké oblasti

Největší boje na frontě podle Kyjeva pokračují stále v oblasti Bachmutu, Marjinky a Avdijivky (ilustrační foto) | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Na budovu muzea v Kupjansku podle ukrajinských médií dopadla ruská raketa S-300. Zahynul při tom jeden zaměstnanec muzea, deset lidí je zraněných. Tři z nich byli hospitalizováni. Nejméně dva lidé zůstávají pod troskami, uvedl podle ruskojazyčného serveru BBC šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

V okolí Kupjansku ruská armáda dál na několika místech upevňuje své pozice. Podniká při tom dělostřelecké a minometné útoky na okolní obce v Charkovské i Luhanské oblasti, uvedl ukrajinský generální štáb.

Největší boje na frontě podle Kyjeva pokračují stále v oblasti Bachmutu, Marjinky a Avdijivky, ačkoliv ukrajinská armáda nehlásí ani na jednom ze sektorů ruský postup. Neoficiální zdroje z obou stran podle BBC v pondělí uvedly, že žoldnéři soukromé Wagnerovy skupiny nasazení v Bachmutu dosáhli menších úspěchů v západních čtvrtích města.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Útočné operace ve směru na Lyman, který leží na severovýchodě Ukrajiny, podle ukrajinského generálního štábu ustaly. Rusové podobně jako v případě Kupjansku nicméně ostřelují okolní vesnice v Doněcké a Luhanské oblasti.

Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu upozorňuje, že během tohoto měsíce průměrná denní míra ztrát ruských vojsk na Ukrajině velmi pravděpodobně klesla o přibližně 30 procent oproti mimořádně těžkým ruským ztrátám v lednu až březnu letošního roku.

Ruský policista byl odsouzen k sedmi letům vězení. V telefonátu se vyjádřil proti válce na Ukrajině

Číst článek

Údaje zveřejněné ukrajinským generálním štábem naznačují snížení ruských ztrát z denního průměru 776 vojáků v březnu na nynějších 568.

Britská rozvědka podotkla, že nemůže ověřit přesnost ukrajinských údajů, ale obecný trend je zřejmě správný. Ztráty Ruska se velmi pravděpodobně snížily, protože ruský pokus o zimní ofenzivu selhal a ruské síly se nyní soustřeďují na přípravu obrany před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme