Putin posílá své vojáky na Ukrajině na porážku. Rusko od února podle odhadů ztratilo nejméně 10 generálů

Rusko za války s Ukrajinou přišlo nejméně o sto vysokých důstojníků. Pro Moskvu je to zdrcující. Ukazuje to, jak Putinovo válečné úsilí ochabuje. Přesný počet ruských ztrát nelze určit, ale podle britské zpravodajské služby Rusové od zahájení invaze ztratili na bojišti nejméně deset generálů, píše americký server Daily Beast. Jaké důsledky mohou mít ruské ztráty pro vývoj konfliktu na Ukrajině, shrnuje Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští bojovníci v obléhaném přístavu Mariupol. Písmeno Z se stalo symbolem ruské propagandy.

Přesný počet ruských ztrát nelze určit, ale podle britské zpravodajské služby Rusové od zahájení invaze ztratili na bojišti nejméně deset generálů (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

K řídnutí generálských řad přispívá i Kreml, který důstojníky vyhazuje. Podle prezidenta Jamestownské nadace Glena Howarda to svědčí o tom, že ruské vojenské velení si i po šesti měsících války počíná špatně. Časté výměny generálů signalizují, že se Moskva marně snaží najít taktiku, která by na Ukrajině fungovala.

Ruské armádě se nedaří plnit hlavní cíle už od začátku invaze. Nedobyla Kyjev a Vladimir Putin na Ukrajině nemohl nastolit proruský režim, jak plánoval. Rusko také neobsadilo celou zemi a podle ukrajinské rozvědky jeho vojáci opouštějí své jednotky a sabotují výzbroj.

Jak nebezpečná je situace v jaderné elektrárně v Záporoží? Rusům slouží jako ‚štít‘, svět se bojí havárie

Číst článek

Přístup typu „pokus-omyl“ je zjevný po celou dobu války. Zčásti i proto, že ukrajinská armáda invazi odhodlaně vzdoruje a vyvíjí na ruské síly takový tlak, že musejí upravovat plány, aby se ukrajinskému boji přizpůsobily, soudí Pentagon.

„Rusové postupně dosáhli určitých úspěchů na východě, třebaže v posledních týdnech nepříliš velkých, ale za obrovskou cenu, protože ukrajinská armáda si vede dobře a dostává vydatnou pomoc,“ říká Bidenův poradce pro obrannou politiku Colin Kahl.

Podle něj se podmínky na východě stabilizovaly a boje se přesouvají na jih, kde Ukrajinci začínají vyvíjet tlak a Rusové tam musí přesouvat síly.

Ruské ztráty, včetně odvolaných generálů, postupně snižují výkon ruských bojových sil. To může znamenat, že Rusko čeká vyčerpávající boj. Glen Howard z Jamestownské nadace soudí, že Rusové už nasadili své nejlepší muže. O ty ale přišli a další nemají, a tak posílají do boje „tým B“.

A protože ten Ukrajinci likvidují taky, Moskva sahá po „týmu C“. „Kvalita bojovníků se zkrátka neustále zhoršuje,“ vysvětluje Howard.

Konec války?

Snížené stavy ruských sil budou dobrou zprávou jak pro Ukrajince, tak pro Západ, který Kyjevu dodává vojenskou pomoc. Jde o opotřebovací válku, ve které se armády snaží protivníka rozdrtit a přimět ke kapitulaci.

Velké ztráty Ruska mohou zvýšit tlak na Putina, aby buď válku ukončil, nebo vyhlásil širší mobilizaci. Protože však Rusům tvrdí, že země provádí na Ukrajině „speciální vojenskou operaci“, a nikoli totální válku, do velké mobilizace se mu nechce.

Přestože se ruské síly snaží z prvních neúspěchů vzpamatovat nejrůznějším přeskupováním a změnami přístupu, vojáci i velení dál platí vysokou cenu. Podle amerických odhadů přišlo Rusko od února o 70 až 80 tisíc vojáků. „To je velmi pozoruhodné, když uvážíme, že Moskva nedosáhla na začátku války ani jednoho Putinova cíle,“ hodnotí poradce Kahl.

Dva důležité mosty v Chersonské oblasti mají být mimo provoz. Komplikuje to zásobování Rusů

Číst článek

I když Putinovu armádu decimuje odvolávání generálů i smrt, nemusí to nutně znamenat, že válka skončí nebo že Rusko prohraje. Americké ministerstvo obrany má za to, že „v této chvíli nelze s určitostí říci, jak dlouho může Moskva tak vysoké ztráty vydržet“.

Podle Kahla „bude hodně záležet na tom, jestli bude Putin povolávat a vysílat na frontu další vojáky, nebo jestli bude ochoten vyhlásit celonárodní mobilizaci“. Tento týden se ruský prezident navíc dozvěděl další nepříjemnou zprávu.

Několik výbuchů v úterý otřáslo ruskou leteckou základnou na Krymu, který Rusko v roce 2014 nezákonně anektovalo. Nejmenovaný ukrajinský vojenský představitel řekl deníku New York Times, že útok provedli Ukrajinci svým vlastním systémem dlouhého doletu, uzavírá Daily Beast.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme