Británie začne cvičit ukrajinské vojáky. Musí je přeškolit na tanky a houfnice, které jim dodá

Británie začne v příštích dnech s výcvikem ukrajinských vojáků v souvislosti s plánovanou dodávkou tanků Challenger 2 a samohybných houfnic AS90. Oznámila to v noci na neděli kancelář britského premiéra Rishiho Sunaka.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank typu Challenger 2 v iráckém městě Basra

Tank typu Challenger 2 v iráckém městě Basra | Foto: Tony Nicoletti | Zdroj: Reuters Pool

Dodávky 14 moderních tanků Challenger 2 potvrdil Sunak v sobotu v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Následovat bude dodávka okolo 30 samohybných houfnic AS90, k jejichž obsluze je potřeba pěti lidí.

Ukrajina dostane západní tanky. Polsko dodá rotu Leopardů 2, Británie chce předat Challengery 2

Číst článek

Podrobnosti podle prohlášení premiérovy kanceláře v pondělí v Dolní sněmovně představí britské ministerstvo obrany. Výcvik k obsluze tanků a houfnic začne v Británii v následujících dnech, uvedla kancelář.

„Podle premiéra dlouhá a statická válka prospěje pouze Rusku. Proto bude společně se svými ministry v následujících dnech a týdnech jednat s našimi spojenci po celém světě, aby zvýšil tlak na (ruského prezidenta Vladimira) Putina a zajistil lepší budoucnost Ukrajině,“ uvedl vládní mluvčí v prohlášení. 

„S tím, jak se blíží začátek druhého roku, kdy Ukrajinci žijí pod neustálým ruským bombardováním, je premiér odhodlaný v této válce zajistit Ukrajině vítězství,“ píše se v prohlášení.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo téměř před 11 měsíci, loni 24. února. Západní země Kyjevu poskytují humanitární, finanční i vojenskou pomoc. Až dosud Západ i přes ukrajinské naléhání poskytoval jen tanky ještě sovětské konstrukce či jejich modernizované verze. Minulý týden Francie, Německo a Spojené státy oznámily, že dodají Kyjevu svá bojová vozidla pěchoty a průzkumná obrněná vozidla.

Británie bude s Challengery 2 zřejmě mezi prvními zeměmi, které Ukrajině poskytnou na Západě vyrobené tanky. Polsko v tomto týdnu oznámilo, že v rámci mezinárodní koalice předá Ukrajině rotu německých tanků Leopard 2.

Houfnice AS90 na festivalu vojenské techniky ve Velké Británii | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme