Rusko tvrdí, že dobylo další vesnici na východě Ukrajiny. Kyjev se obává letní ofenzivy

Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytí vesnice Novomichajlivka v Doněcké oblasti. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil. Moskva v neděli informovala o dobytí vesnice Bohdanivka v Donbasu, ale ani to Ukrajina zatím nepotvrdila. Podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Budanova čeká Ukrajinu „obtížná situace," řekl to v rozhovoru pro ukrajinský server BBC.

Sledujeme online Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci 1148. samostatné dělostřelecké brigády Ukrajiny pálí na ruské vojáky uprostřed ruského útoku na Ukrajinu v Doněcké oblasti

Vojáci 1148. samostatné dělostřelecké brigády Ukrajiny pálí na ruské vojáky uprostřed ruského útoku na Ukrajinu v Doněcké oblasti | Foto: RFE/RL/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Vesnice Novomichajlivka leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Doněcku a je klíčová pro další postup ruský sil směrem na město Vuhledar v Doněcké oblasti.

Bohdanivka  otevírá invazním silám cestu ke strategicky důležitým výšinám u města Časiv Jar. Pro ukrajinskou armádu by ztráta těchto vesnic znamenala významné  zhoršení situace na tomto úseku fronty.

„Obtížná situace nás čeká v blízké budoucnosti. Nebude to katastrofální, nenastane armagedon, jak mnozí říkají. Ale od poloviny května nastanou problémy,“ řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru pro ukrajinský server BBC. Ruská armáda podle něj provádí složitou operaci.

Kyjev se nyní obává silné ruské letní ofenzivy, píše agentura AFP.

Například vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v polovině tohoto měsíce uvedl, že situace na východní frontě se v poslední době „výrazně zhoršila“, a odhadl, že se Moskva pokusí Časiv Jar dobýt do 9. května, kdy si připomíná vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945.

Ukrajina proto netrpělivě čeká na dodávky americké zbrojní pomoci, kterou o víkendu schválila Sněmovna reprezentantů Kongresu Spojených a v úterý by se zákonem měl zabývat Senát.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme