Výměna mezi Ruskem a Ukrajinou: letadla se sedmdesáti vězni přistála na letištích

Ruské vládní letadlo s Rusy, donedávna vězněnými na Ukrajině, přistálo na letišti Vnukovo u Moskvy, zatímco ukrajinské letadlo s propuštěnými Ukrajinci přistálo na kyjevském letišti. Letadla přistála prakticky současně, podobně jako i vzlétla. Osvobozené Ukrajince vítal na kyjevské letiště Boryspil prezident Volodymyr Zelenskyj, jejich příbuzní a davy dalších lidí.

Aktualizováno Moskva/Kyjev (Aktualizováno: 13:35 7. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Oleg Sencov se vrací na Ukrajinu. | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany,“ potvrdila novinářům ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

,Normalizace vztahů.‘ Zelenskyj omilostnil 12 ruských vězňů, čeká je výměna za Ukrajince

Číst článek

Podle dřívějších zpráv by mělo jít i o 24 ukrajinských námořníků zajatých loni u Kerčského průlivu a režiséra Olega Sencova, odsouzeného v Rusku na 20 let do vězení. Z Kyjeva do Ruska měl naopak přiletit novinář Kyryl Vyšynskyj, obviněný na Ukrajině z vlastizrady.

Mezi Rusy, kteří se vrátili z Ukrajiny do vlasti, naopak chybí Ruslan Gadžijev, který byl příslušníkem luhanské povstalecké domobrany. V bojích v lednu 2015 ho ukrajinská armáda zajala a v Kyjevě byl odsouzen k 15 letům vězení. Jeho advokát již dříve předpokládal, že Ukrajina ho vydat nehodlá.

Na letiště Vnukovo vězně dovezly z moskevské věznice Lefortovo tři autobusy se zabarvenými skly.

Na kyjevském letišti Boryspil čekali příbuzní na propuštěné vězně, kteří mají nejprve absolvovat lékařské vyšetření, než se vydají na cestu domů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek omilostnil 12 Rusů vězněných na Ukrajině, kteří jsou připraveni k výměně za Ukrajince zadržované v Rusku. Agentuře Interfax to v sobotu řekl ukrajinský advokát Valentyn Rybin.

Propusťte zajaté ukrajinské námořníky, nařídil Rusku mezinárodní soud. Moskva ho neuznává

Číst článek

‚Rozsáhlá výměna‘

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že výměna vězňů má být „rozsáhlá“ a mohla by se stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

Ukrajina už v minulých dnech osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme