Rusko vrátí Ukrajině zadržená vojenská plavidla. Zbraně a dokumenty námořníků si ponechá

Rusko v neděli začalo Ukrajině předávat tři vojenská plavidla zadržená loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu. Agentuře TASS to sdělily úřední zdroje. Potvrdily tím předchozí informaci agentury Reuters, že z přístavu v Kerči jsou tři plavidla tažena směrem na Černé moře

Ukrajina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské lodě v přístavu v ruské Kerči | Foto: Alla Dmitrieva | Zdroj: Reuters

V sobotu ruský list Kommersant na svém webu napsal s odvoláním na dva nezávislé informované zdroje, že v Moskvě již bylo přijato rozhodnutí lodě vrátit. Zdroje přitom uvedly, že by se tak mělo stát ještě před plánovaným summitem takzvané normandské čtyřky, který se 9. prosince bude v Paříži zabývat řešením krize na východě Ukrajiny.

Rusko ukrajinská plavidla zastavilo v Kerčském průlivu loni 25. listopadu a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci výměny vězněných osob. Obě země si přitom vzájemně propustily 35 lidí.

Dobročinnost je zástěrka, tvrdí ruský poslanec. Podle něj Člověk v tísni v zemi cvičil demonstranty

Číst článek

Zdroje Kommersantu rovněž uvedly, že lodě nebudou Ukrajině vydány v přístavu, nýbrž na moři. Ruské remorkéry je mají odtáhnout na zatím neurčené místo, kde je převezmou ukrajinské remorkéry. V Rusku ale zůstanou zbraně ukrajinských námořníků, vysílačky a lodní dokumenty, jež mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Krymský televizní kanál Krym-24 v neděli dopoledne podle agentury TASS informoval o tom, že plavidla ruského námořnictva už ukrajinské lodě transportují z Kerče. Předat Ukrajině je mají v oblasti mysu Tarchankut po proplutí pod Krymským mostem, který přes Kerčský průliv spojuje Ruskem okupovaný Krym s pevninským Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme