Rusko používá Záporožskou jadernou elektrárnu jako štít. Nejspíš tak ohrožuje její bezpečnost, tvrdí Londýn

Po pěti měsících okupace stále není jasné, jaké má Rusko úmysly s ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnou. Kroky, které v areálu zařízení ruské jednotky podnikly, ale pravděpodobně vedly k ohrožení bezpečnosti chodu elektrárny, uvádí britská vojenská rozvědka.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží | Foto: Ralf1969 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-NC-SA 3.0,©

Ruské síly patrně operují v oblastech přilehlých k jaderné elektrárně, uvádí Londýn. Na místě zřídily dělostřelecké jednotky, které ostřelují ukrajinské území na západním břehu řeky Dněpr, a v širší oblasti elektrárny, zejména v přilehlém městě Enerhodar, jednotky Moskvy odpočívají.

„Využívají při tom chráněného statusu jaderné elektrárny, aby snížily riziko ukrajinských útoků na své vybavení a vojáky,“ píše rozvědka.

Obavy o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, největším podobném zařízení v Evropě, tento týden projevily Spojené státy i Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Její šéf Rafael Grossi uvedl, že se situace na místě vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní.

Elektrárna jako štít

Washington se podobně jako Londýn domnívá, že ruská armáda používá elektrárnu jako ochranný štít a ukrajinské síly ostřeluje z místa nedaleko zařízení. Ukrajinské úřady tvrdí, že se Rusové v elektrárně opevňují a z jejích prostor ostřelují ukrajinská města.

Opustil Lysyčansk tři dny předtím, než ho uchvátili Rusové. Město upadlo do středověku, říká Forró

Číst článek

Americký institut pro studium války v jednom ze svých pravidelných hodnocení tento týden uvedl, že Rusko svou vojenskou činností v okupované elektrárně usiluje o vyvolání strachu Západu z možné jaderné katastrofy na Ukrajině. Patrně tím chce oslabit odhodlání západních zemí poskytovat Kyjevu zbraně pro jeho chystanou ofenzivu na jihu země.

Záporožská jaderná elektrárna je s šesti reaktory největší podobné zařízení v Evropě i na Ukrajině. Ruští vojáci ji obsadili na začátku března, její chod ale stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci, společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom.

Podle Grossiho je na místo nutné vyslat technickou inspekci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, nedaleko ale vede frontová linie a boje misi znemožňují.

Na Ukrajinu dorazily raketomety z Německa, další raketové systémy HIMARS poskytly i USA

Číst článek

Obavy ohledně chodu elektrárny nepanují jenom kvůli katastrofickým scénářům, jako je zasažení jednoho z reaktorů střelami nebo požár, píše ruskojazyčný server BBC.

Rizikovým faktorem je i to, že zařízení nedostává náhradní součástky a vybavení z neokupovaných částí Ukrajiny a nepodstupuje kvalifikovanou údržbu.

„Když Grossi řekl, že byly narušeny veškeré postupy, nemýlil se. Jde o zabezpečené zařízení. Někteří zaměstnanci dokonce ani neměli přístup do všech prostor. Nad tím nyní nemáme kontrolu,“ uvedla nezávislá ukrajinská odbornice na energetiku Olha Košarná.

Riziková je podle BBC i práce ukrajinských zaměstnanců, kteří mohou být pod psychickým tlakem ruských odborníků, a při běžných úkonech proto chybovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme