Rusko chce podle Kyjeva obklíčit ukrajinská vojska a obnovit útok na Záporoží

Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami nejspíše připravuje k novým pokusům o obklíčení ukrajinských vojsk u Severodoněcka a Lysyčanska. Rusové také posilují jednotky k obnově útoku ve směru na Záporoží, varuje ukrajinský generální štáb v pravidelné ranní zprávě o situaci na bojišti k ránu 90. dne války.

Kyjev (Aktualizováno: 9:54 24. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský tankista

Ukrajinský tankista | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Podle štábu nelze vyloučit, že se Rusové pokusí překročit Severní Doněc východně od Severodoněcka a Lysyčanska. Pro krytí této operace nepřítel soustředil raketomety a dělostřelectvo.

Tyto síly by představovaly severní část předpokládaných „kleští“ k obklíčení ukrajinských jednotek, píše server BBC News.

Čtvrt roku války. ‚Čas mluví pro Ukrajince, hrozí ale ekonomické vyčerpání země,‘ upozorňuje odborník

Číst článek

Na jihu Rusové zlepšili svou taktickou situaci u obce Vasylivka v Záporožské oblasti, přiznává ukrajinské velení. Vasylivka leží u trasy zásobování ukrajinských sil v Severodoněcku-Lysyčansku. Jde o jižní část předpokládaných „kleští“, poznamenala BBC.

Ve stejné oblasti, jižně od Severodoněcka, Rusové podle štábu útočí na vsi Toškivka a Ustynivka. Současně se nepřítel chystá k novým pokusům o ofenzívu vedenou z Izjumu na jih, směrem k Slovjansku a Kramatorsku.

Na zvýšení intenzity ruských operací v Donbasu a snahu obklíčit Severodoněck, Lysyčansk a Rubižne upozorňuje i britská vojenská rozvědka, podle které jsou severní a jižní osy ruských operací odděleny asi 25 kilometry území, ovládaného Ukrajinci.

Rozvědka poukázala na silný ukrajinský odpor, nicméně ruským jednotkám se podařilo dosáhnout místních úspěchů, a to i díky soustředění dělostřelectva. Ovládnutí severodoněcké kapsy by představovalo dobytí celé Luhanské oblasti v rámci ruské snahy ovládnout celý Donbas. Ruský postup na západ by ale současně prodloužil ruské linie a pravděpodobně vyvolal potíže se zásobováním.

These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of May 24, according to the Armed Forces of Ukraine.

08:39 – 24. 05. 2022

701 3671

Rusko od vpádu na Ukrajinu před 90 dny přišlo o přibližně 29 350 vojáků, 1302 tanků, 3194 obrněných vozidel, 606 děl, 205 letadel, 170 vrtulníků a 480 dronů, odhadl ukrajinský generální štáb.

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ruské jednotky od 24. února zničily 955 ukrajinských dronů, 178 letadel, 125 vrtulníků, 3243 tanků a dalších obrněných vozidel a 425 raketometů.

Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov v úterý podle ruské agentury TASS také ohlásil, že rakety z ruských letadel zničily mimo jiné „velký sklad nábojů ráže 155 milimetrů pro americké houfnice M-777“, kterých USA již dodaly Ukrajině desítky kusů.

Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme