Ruský exministr Uljukajev dostal osm let za korupci. 'Strašlivá a nemilosrdná provokace,' brání se

Ruský soud v pátek poslal na osm let do vězení exministra hospodářství Alexeje Uljukajeva za přijetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů (bezmála 44 milionů Kč) od ropného koncernu Rosněfť. Politik má také zaplatit pokutu ve výši 130 milionů rublů (zhruba 48 milionů Kč), napsala agentura TASS. Obhajoba oznámila, že se proti verdiktu odvolá.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Uljukajev přichází k moskevskému soudu, 15. prosince 2017. | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Uljukajev obvinění z korupce odmítá, podle něj jde o vykonstruovaný proces na základě provokace šéfa ruského ropného giganta Rosněfť Igora Sečina, jenž je považován za chráněnce prezidenta Vladimira Putina.

Nebezpečí pozdního putinismu: žádný ďábelský génius, ale car v kokonu polopravd a lží

Číst článek

Exministr přijal úplatek v přepočtu asi 48 milionů korun od šéfa koncernu Rosněfť Igora Sečina. Peníze prý exministr žádal od šéfa ropné firmy Rosněfť za to, že zprostředkuje prodej státní společnosti Bašňěfť. Sečin ho ale ještě před tím udal tajné službě FSB.

'Zůstal jen smrad'

Uljukajev obvinění odmítá. Tvrdí, že je celá kauza politicky vykonstruovaná a Sečin si všechno vymyslel. Hájí se tím, že je obětí provokace a o privatizaci vůbec nerozhodoval. Ve svém posledním slově prohlásil, že se stal obětí "strašlivé a nemilosrdné provokace", jejíž "autor se rozplynul, zůstal po něm jen smrad". Před zahájením pátečního líčení prohlásil, že očekává spravedlivý rozsudek. Sečina následně hodlá za lživou výpověď pohnat k odpovědnosti.

Soud šéfa Rosněfti třikrát povolal k výslechů, Sečin se ale kvůli časové vytíženosti pokaždé omluvil. Soud se spokojil s výpověďmi z vyšetřování a se svědectvím generála tajné služby, který stojí v čele bezpečnostní služby koncernu. Soudkyně v pátek prohlásila, že exministrova vina byla prokázána důkazy předloženými obžalobou.

Prokuratura navrhovala trest deset let vězení a pokutu ve výši půl miliardy rublů (183 milionů korun), zatím obhájci žádali plné zproštění viny. Podle agentury Interfax dostal Uljukajev minimální trest, k němuž mohl být na základě obvinění odsouzen.

Soudkyně navíc zakázala Uljukajevovi činnost ve státních orgánech po dobu osmi let od výkonu trestu.

'Stalo se to rychle'

Zatčení exministra vyvolalo loni v listopadu v Moskvě šok: poprvé od zániku Sovětského svazu byl zatčen úřadující člen federální vlády.

Uljukajev v pátek před soudním líčením novinářům popsal den svého zadržení. "Stalo se to velmi rychle, přijdeš tam (do sídla Rosněfti), divíš se, proč ti jde naproti člověk v oblečení určeném k rybolovu (Sečin). Následně začínáš chápat, že je něco špatně, ale reagovat už nestíháš," citovala exministra ruská verze zpravodajského serveru BBC.

ČTK, vjb, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme