Americká podpora Ukrajiny může mít vážné následky, hrozí náměstek ruského ministra zahraničí

Rusko nevede se Spojenými státy dialog o Ukrajině, na to se stanoviska příliš liší. Existuje jen pravidelná výměna signálů, řekl v úterý podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva podle něj posílá Washingtonu signály, že rostoucí zapojení USA do konfliktu na Ukrajině hrozí vážnými následky a rizika rostou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják sedí poblíž automatického granátometu Plamja na bojové pozici v průběhu rusko-ukrajinského konfliktu na levém břehu řeky Dněpr v Záporoží, 26. listopadu 2022

Ruský voják sedí poblíž automatického granátometu Plamja na bojové pozici v průběhu rusko-ukrajinského konfliktu na levém břehu řeky Dněpr v Záporoží, 26. listopadu 2022 | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Nemáme s USA dialog ohledně ukrajinské otázky, protože pozice se radikálně liší. Máme periodickou výměnu signálů o tom, jak ty či jiné kroky Moskvy a Washingtonu jsou vnímány v Moskvě či Washingtonu,“ řekl Rjabkov.

Ocelová trubka na sporáku týdny vytápěla celý byt, popisuje novinář život v ostřelovaném Chersonu

Číst článek

Moskva si opakovaně stěžuje, že západní vojenská podpora pro Ukrajinu protahuje konflikt, který pokračuje desátý měsíc, a přitom hrozí možná přímá konfrontace mezi Ruskem a Západem, připomněla agentura Reuters.

Dodala, že podle Kyjeva a Západu nese Rusko zodpovědnost za jakékoli další zvyšování napětí v ničím nevyprovokované ruské agresi proti Ukrajině, která začala 24. února.

Rusko také pokračuje v okupaci ukrajinského území a pronáší slabě zastřené hrozby použití jaderných zbraní.

Moskva podle diplomata posílá Washingtonu signály, že americká politika zaměřená „na zvyšování napětí, na stále hlubší zabřednutí do tohoto konfliktu (na Ukrajině) hrozí vážnými následky, rizika rostou“.

Náměstek podle TASS rovněž prohlásil, že neví o žádném informačním kanálu, jehož cílem by bylo snižovat riziko konfliktu mezi oběma jadernými velmocemi kvůli dění na Ukrajině.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov | Zdroj: Radio Free Europe

Nejmenovaný americký představitel v úterý agentuře Reuters řekl, že mezi ruským a americkým velením byla na počátku války Ruska proti Ukrajině vytvořena speciální linka pro odvrácení konfliktu.

Ta byla ale zatím použita jen jednou, když USA jejím prostřednictvím vyjádřily znepokojení ohledně ruských vojenských operací poblíž ukrajinské kritické infrastruktury.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu před 279 dny, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Konflikt si podle odhadů již vyžádal desítky tisíc životů a miliony Ukrajinců vyhnal z domovů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Zásah raket

Čtyři ruské rakety zasáhly v noci na úterý průmyslový podnik ve městě Dnipro, útok se obešel bez obětí, ale část velkoměsta zůstala do rána bez elektřiny a někde i vody.

Obyvatelé Dnipra proto začali hloubit nouzové vrty ve dvorech svých domů.

V 15 oblastech Ukrajiny také nadále přetrvávají problémy s elektřinou a vodou. Postupně se daří dodávky obnovit přinejmenším na několik hodin denně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele, aby se uchýlil do Stanic nezlomnosti, kde se mohou ohřát, pokud u nich proud nejde víc než 24 hodin.

Kritická zůstává situace v Kyjevské oblasti a ve Lvově na západě Ukrajiny, kde elektřina funguje jen několik hodin denně.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme