Rusko bude jednat s USA po Novém roce. Schůzku chce i NATO, řešit by se měla situace na Ukrajině

Rusko-americké rozhovory o bezpečnostních zárukách, které Moskva žádá od Washingtonu, začnou hned po ruských novoročních svátcích. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v interview přenášeném živě na internetových stránkách jeho ministerstva. Jednání se zúčastní ruští diplomaté i vojenští představitelé. Reuters připomněl, že prvním oficiálním pracovním dnem roku 2022 je v Rusku 10. leden.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-ruské vztahy. Ilustrační foto

Rusko-americké rozhovory o bezpečnostních zárukách, které Moskva žádá od Washingtonu, začnou hned po ruských novoročních svátcích (ilustrační foto) | Foto: Saul Loeb | Zdroj: Reuters

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v neděli uvedl, že chce na 12. ledna svolat schůzku Rady NATO-Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí řekl, že Rusko považuje za smysluplné vést kromě bilaterálních jednání s USA také rozhovory s NATO. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že návrh od NATO dostalo; o formátu i času se jedná.

Rusko, které vyvolalo znepokojení Západu rozmístěním desítek tisíc svých vojáků v blízkosti hranic s Ukrajinou, tvrdí, že se obává o svou bezpečnost kvůli údajné snaze Severoatlantické aliance rozšířit se o tuto zemi a rozmísťovat zbraně v postsovětských státech.

Putin na tiskové konferenci: Rozšiřování NATO na východ je nepřijatelné, chceme bezpečnostní záruky

Číst článek

Aliance možnost ruského veta budoucího vstupu některé země odmítá s tím, že je právem každého suverénního státu vybírat si vlastní spojence a žádná další země do takového výběru nesmí mluvit.

Vztahy mezi NATO a Ruskem výrazně ochladly po ruské anexi Krymu v roce 2014 a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rada NATO-Rusko, která vznikla v roce 2002 a v níž obvykle s ruským velvyslancem při alianci diskutují velvyslanci členských států, byla od té doby svolána jen několikrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme