USA uvalily sankce na ruskou loď, která staví plynovod Nord Stream 2. Moskva ho přesto hodlá dokončit

USA v úterý uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2, jenž má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Použily sankčního zákona namířeného proti nepřátelům USA, uvedlo ministerstvo financí. Washington, který se sám chce prosadit na evropském trhu se svým zemním plynem, zvyšuje tlak na pozastavení celého projektu v den, kdy odchází prezident Donald Trump. Moskva ho hodlá dostavět.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2 | Foto: Oliver Denzer | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo uvedlo, že sankce se dotknou plavidla Fortuna, které pokládá potrubí do moře, a jeho majitele ruskou firmu KVT-RUS.

Plynovod Nord Stream 2 by nemusel být dokončen, připustil Gazprom. Stavbu ohrožují politické tlaky

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Interfax řekl, že Moskva má v úmyslu projekt navzdory americkým sankcím dokončit. Rusko podle jeho slov postupu USA lituje. „Tento mezinárodní projekt je stále konfrontován s drsným nezákonným tlakem ze strany USA,” řekl Peskov.

Podle německého bulvárního deníku Bild se z prací na Nord Streamu 2 stáhla německá stavební a inženýrská skupina Bilfinger. List v úterý napsal, že firmu k tomu přiměly právě obavy z možných amerických sankcí namířených proti společnostem, které se na výstavbě plynovodu podílejí.

Podle Bildu o tom Bilfinger před nedávnem informoval jak USA, tak i dceřinou společnost Gazpromu Nord Stream 2 AG.

Investor Gazprom

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Jeho hlavním investorem je ruský plynárenský gigant Gazprom, který už ve svém v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů, připustil pozastavení nebo ukončení projektu „za mimořádných okolností, včetně politického tlaku”.

Plynovod, který se stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem, je přitom podle jeho informací z 94 procent hotov.

Spojené státy tvrdí, že projekt zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu. Moskva a Berlín uvádějí, že jde o komerční projekt. Zvolený prezident Joe Biden se v minulosti postavil proti Nord Streamu 2. Německo, které zemní plyn potřebuje, protože se vzdává jaderných a uhelných elektráren, vyjádřilo už v pondělí nad krokem Washingtonu politování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme