Bezpečnostní doktrína USA má imperiální charakter, ohradila se Moskva. 'Má i špetku pozitivních momentů'

Ruské vedení nesouhlasí s tvrzením prezidenta USA Donalda Trumpa, že Rusko pro Spojené státy představuje bezpečnostní hrozbu. V reakci na novou americkou bezpečnostní doktrínu to v Moskvě prohlásil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Nová americká strategie má podle něj „imperiální charakter“.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezdient Donald Trump

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezdient Donald Trump | Zdroj: Reuters

Trump v pondělí ohlásil hlavní body svého bezpečnostního programu. V části věnované Rusku uvedl, že Moskva zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě.

'USA se odmítají smířit s čínským vzestupem.' Peking se ohradil vůči Trumpově kritice

Číst článek

Příkladem jsou ruské nekalé praktiky zneužívání informací, zasahování do kampaní, vytváření falešných identit na internetu nebo placení uživatelů sociálních sítí, kteří pak na webu vystupují jako provokatéři.

Doktrína nicméně konstatuje, že záměry Ruska stejně jako Číny nemusejí být neměnné a že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat s Moskvou i Pekingem v případě společných zájmů.

Podle Peskova nová strategie USA ukazuje na „úporné odmítání multipolárního světa“. Rusko podle něj nemůže souhlasit s tvrzením, že je hrozbou americké bezpečnosti.

V americkém dokumentu je nicméně „špetka pozitivních momentů“, zejména připravenost spolupracovat s Ruskem v oblastech, které odpovídají zájmům USA, řekl Peskov. To je prý v „absolutním souladu“ s ruským stanoviskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme