Rusko: Uvažovat o výměně Whelana za našeho občana by bylo předčasné. Američan nebyl ještě obviněn

Rusko neuvažuje o možné výměně Američana Paula Whelana, zadrženého v Rusku pro podezření ze špionáže, za některého svého občana. V Moskvě to v sobotu prohlásil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Diskuse v tomto smyslu jsou podle něj předčasné, protože Whelan nebyl dosud ani formálně obviněn, informovaly ruské agentury.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američan Paul Whelan zadržený v Rusku pro podezření ze špionáže | Foto: Courtesy Whelan Family | Zdroj: Reuters

Moskevské ministerstvo také uvedlo, že Spojené státy krátce po Whelanově zadržení zatkly na souostroví Severní Mariany ruského občana Dmitrije Makarenka a převezly ho na Floridu.

Ruská tajná služba zadržela v Moskvě údajného amerického špiona. Hrozí mu až 20 let za mřížemi

Číst článek

Rjabkov podle agentury TASS zdůraznil, že ruská strana zavčasu informovala Washington o Whelanově zadržení a umožnila americké straně konzulární přístup k němu. Americká strana ale své závazky v Makarenkově případě nedodržela, řekl Rjabkov.

„Makarenko, narozený v roce 1979, přicestoval na ostrov Saipan s manželkou, nezletilými dětmi a staršími rodiči. Hned po příletu ho na letišti zadržel personál FBI,“ citovala z prohlášení ruského ministerstva zahraničí agentura Reuters.

Whelana zatkli 28. prosince agenti ruské tajné služby FSB v jeho pokoji v moskevském hotelu Metropol. Stalo se to krátce poté, co mu jistý ruský občan údajně předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Do konce února na něj byla uvalena vazba. Za špionáž hrozí Whelanovi, který má kromě amerického i britské, kanadské a irské občanství, až dvacetileté vězení.

Zpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci

Číst článek

Rodina osmačtyřicetiletého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty tvrdí, že je nevinný. Do Ruska prý jel na svatbu svého přítele.

V amerických médiích se tento týden objevily spekulace, že Rusové budou chtít Whelana vyměnit za Mariju Butinovou, souzenou ve Washingtonu za spiknutí proti USA. Butinová se přiznala, že se snažila proniknout do Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a předat je do Moskvy.

V sobotu pak moskevské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci o zadržení ruského občana Makarenka v USA den po Whelanově zadržení v Moskvě. Rusko podle ministerského prohlášení očekává od Spojených států vysvětlení, proč byl Makarenko zadržen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme