Rusko ani USA v Radě bezpečnosti OSN neprosadily návrhy rezolucí na vyšetřování útoků v Sýrii

Rada bezpečnosti OSN v úterý neschválila ruský návrh rezoluce podporující vyslání vyšetřovatelů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní do syrského města Dúmá, kde byl údajně v sobotu spáchán chemický útok. Informovala o tom agentura Reuters. Svůj návrh předložily i USA, ani ten ale nebyl schválen. Spojené státy a několik dalších zemí zodpovědnost za útok přičítají Damašku a Moskvě. Rusko a syrská vláda to odmítají.

New York (Aktualizováno: 7:20 11. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Sýrii.

Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Ke schválení rezoluce je zapotřebí devět hlasů a žádné veto ze strany stálých členů Rady. K tomu, aby bylo použito veto, musí ve prospěch rezoluce hlasovat nejméně devět členských států Rady bezpečnosti OSN.

Trump slibuje tvrdou odplatu za 'barbarský' útok v Sýrii. Na nezávislé vyšetřování nečeká

Číst článek

Ve prospěch nejnovější ruské rezoluce hlasovalo pět zemí, čtyři byly proti a šest se hlasování zdrželo. Britská velvyslankyně při OSN Karen Pierceová uvedla, že se její země postavila proti rezoluci, jelikož vyšetřovací tým Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už je na cestě do Sýrie a ruská rezoluce nezahrnovala návrh na vytvoření nezávislého vyšetřovacího výboru, který by rozhodl, kdo je za útok zodpovědný. Stejné stanovisko zaujaly Spojené státy a Francie.

OPCW dříve v úterý uvedla, že její tým je připraven brzy vyrazit do města Dúmá s cílem vyšetřit útok, který si podle záchranářů napojených na rebely vyžádal životy nejméně 42 lidí.

Před zamítnutím třetího návrhu Rady bezpečnosti OSN neprošly dva další návrhy o vyšetření údajného chemického útoku; Rusko vetovalo americký návrh, který požadoval vytvoření mezinárodního nezávislého orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii, a následně neprošel hlasováním ani ruský návrh na vytvoření expertního výboru pro vyšetření útoku.

'Chránit monstrum místo lidu'

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová po hlasování o americkém návrhu rezoluce řekla, že se „Rusko rozhodlo chránit monstrum místo syrského lidu“, čímž odkazovala na ruskou podporu syrského prezidenta Bašára Asada. Rezoluce Spojených států podle ní naopak měla zajistit nezávislé, objektivní a profesionální vyšetřování, které ruská rezoluce nesplňovala. Ruský návrh umožnil Moskvě vybrat vyšetřovatele a vyhodnocovat výsledky jejich práce, uvedla Haleyová, přičemž zdůraznila, že by tento postup nebyl nestranný.

Syrské lidskoprávní organizace: město Dúmá se stalo terčem chemického útoku, zahynuly desítky lidí

Číst článek

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja po zamítnutí dvou ruských rezolucí vyzval Spojené státy a Británii, aby se zdržely zákroků v reakci na útok v syrském Dúmá. Zároveň řekl, že Spojené státy nestojí o opravdové důkazy toho, zda byly použity chemické zbraně, jelikož si hledají záminku pro vojenský zákrok proti syrské vládě. Americká rezoluce podle ruského velvyslance při OSN navrhovala zřízení vyšetřovacího výboru, který by byl namířen proti syrské vládě, a proto byla pro Rusko nepřijatelná.

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že se v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na útok.

Švédský velvyslanec při OSN Olof Skoog po neúspěšném hlasování řekl, je zklamán. „Jen doufám, že toto pro nás není konec snahy hledat fakta,“ uvedl s tím, že pachatelé „hrůzných chemických útoků“ se za ně musí zodpovídat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme