Ruská ústava je nadřazená mezinárodnímu právu, podepsal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin stvrdil svým podpisem balíček zákonů, které dávají ruské ústavě přednost před mezinárodním právem. Podle nových právních norem Rusko „nepřipouští pravidla mezinárodních dohod a jejich interpretace, která odporují ústavě Ruské federace“, citovala znění jednoho z nových zákonů Deutsche Welle. Přijaté změny by mohly ohrozit vymahatelnost rozhodnutí mezinárodních soudů, varují odborníci.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Aleksey Nikolskyi/Kremlin | Zdroj: Reuters

Právní normy podepsané v úterý se projeví změnami v pěti zákonících a více než stovce oborových zákonů. Přednost ruského základního zákona před mezinárodními dohodami odhlasovali Rusové společně s dalšími mnohými změnami v letošním referendu o úpravách ruské ústavy.

Navalnému hrozí stíhání za výzvy k násilnému převratu. Může jít o signál, aby se do Ruska nevracel

Číst článek

Mnozí odborníci dříve varovali, že přijetí dodatku číslo 79 k ruskému základnímu zákonu v rámci referenda omezí vymahatelnost rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle agentury Reuters se právě na tento soud každoročně obracejí stovky ruských občanů.

Portál Nastojaščeje vremja podotkl, že stejný problém nastává také u rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu. Zda bude rozhodnutí těchto dvou orgánů vykonáno, nyní bude záležet na ruském ústavním soudu.

Zákon o mezinárodních dohodách Ruské federace totiž stanovuje, že ruský ústavní soud má plnou moc prověřovat, zda budou vykonána rozhodnutí mezinárodních soudů a mezinárodních orgánů, „pokud (tato rozhodnutí) protiřečí základním principům veřejného právního řádu Ruské federace“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme