Ruský ústavní soud odmítl řešit stížnost Navalného kvůli zákazu jeho prezidentské kandidatury

Ruský ústavní soud odmítl přezkoumat stížnost opozičního lídra Alexeje Navalného na zákaz kandidatury v březnových prezidentských volbách. Oznámila to agentura RIA. Ruská centrální volební komise loni zakázala Navalnému kandidaturu kvůli podmíněnému trestu pětiletého vězení za zpronevěru. Opoziční lídr obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský politik Alexej Navalnyj | Foto: Grigory Dukor | Zdroj: Reuters

Ruská ústřední volební komise loni Navalného odmítla zaregistrovat jako kandidáta ve volbách kvůli jeho pravomocnému odsouzení. Navalnyj byl loni na jaře odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu za údajnou krádež dřeva v podniku Kirovles.

Oponent Kremlu to ale označuje za rozhodnutí, které souvisí s jeho politickou činností. Navalnyj vznesl stížnost na odmítnutí kandidatury i k nevyššímu soudu, který ji rovněž odmítl a stejně tak zamítl i Navalného odvolání.

Ruská policie vtrhla do kanceláří Navalného. Opozičník se s raziemi potýká téměř denně

Číst článek

Navalného obhájce tehdy řekl, že rozhodnutí volební komise o zákazu kandidovat sice vstupuje v platnost, ale že Navalnyj je napadne u Evropského soudu pro lidská práva.

Navalnyj po rozhodnutí komise vyzval k bojkotu prezidentských voleb. Označil je za frašku, neboť se jich podle něj smějí zúčastnit jen dosavadní prezident Vladimir Putin a kandidáti, které si sám vybral. K podpoře bojkotu svolal na 28. ledna celostátní protestní akci. Ve čtvrtek policie podnikla razii v jeho petrohradské kanceláři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme