Rusko útočí na nový úsek fronty, podle Kyjeva neúspěšně. Největší boje jsou u obce Pavlivka

Rusko u východoukrajinského města Vuhledar podniká ofenzivu na novém úseku fronty. Prorazit obranné linie se mu podle ukrajinské armády nepodařilo, naopak utrpělo velké ztráty. Informoval o tom server RBK-Ukrajina, který útoky dává do souvislosti se snahou Moskvy zajistit si náhradní logistické trasy po poškození Krymského mostu. Navíc vyčerpané zásoby Rusy přinutí zeslabit útoky na infrastrukturu, tvrdí americký Institut pro studium války.

Sledujeme online Washington/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci střílejí z minometu na frontovou linii, zatímco ruský útok na Ukrajinu pokračuje, poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti, 6. listopadu 2022

Ukrajinští vojáci střílejí z minometu na frontovou linii, zatímco ruský útok na Ukrajinu pokračuje, poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti, 6. listopadu 2022 | Zdroj: Reuters

Rusové podle serveru RBK-Ukrajina stáhli na tento úsek fronty zhruba pět praporových uskupení, přičemž v každém z nich obvykle působí až 800 vojáků.

Nejprudší boje se v posledních dnech odehrávají u obce Pavlivka poblíž Vuhledaru v Doněcké oblasti. Ukrajinský generální štáb v pondělní ranní svodce uvedl, že Pavlivka je jedním z deseti míst na Donbasu, kde ukrajinská armáda během posledního dne odrazila ruské útoky. Dříve armáda označila situaci na tomto úseku bojiště za velmi obtížnou.

Ruští váleční blogeři uvádějí, že 155. brigáda námořní pěchoty Tichomořské flotily v posledních dnech utrpěla u Pavlivky obrovské ztráty. Stěžovali si také na ruskou generalitu, která špatně připravené útoky zahájené koncem října nařídila.

Během čtyř dnů podle nich zemřelo, bylo zraněno či zmizelo 300 vojáků této jednotky.

Závažnost informací, které však nebylo možné nezávisle ověřit, přiměla ministerstvo obrany v Moskvě k prohlášení, že dotyčná jednotka velké ztráty na Ukrajině nezaznamenává.

Bývalý mluvčí ukrajinské armády a vojenský odborník Vladyslav Selezňov serveru RBK-Ukrajina řekl, že Rusové se ofenzivou snaží zajistit železniční uzel v okupovaném městě Volnovacha, který je v dosahu ukrajinského dělostřelectva a přeprava vojenského materiálu je tudy krajně riziková.

„Rusové nikdy nebyli schopni obnovit plnohodnotné zásobování svého jižního uskupení přes Krymský most. Nyní zde fungují pouze dva pruhy pro osobní automobilovou dopravu a jeden pruh pro železniční dopravu,“ uvedl Selezňov.

Článek pokračuje pod online reportáží

Vyčerpané zásoby

Ruské síly do značné míry vyčerpaly své zásoby vysoce přesných zbraní a velké ztráty utrpělo také letectvo.

Nejspíše proto budou mít potíže udržet současné tempo koordinovaných útoků proti ukrajinské kritické infrastruktuře, uvedl ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války.

Ukrajina znárodnila podíly v klíčových firmách. Zasáhla podniky napojené na oligarchy

Číst článek

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj minulý týden oznámil, že ukrajinské síly zničily 278 ruských letounů.

Zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj v komentáři pro týdeník Economist v pondělí uvedl, že ruské síly v koordinované kampani proti ukrajinské infrastruktuře použily už více než 80 procent svých moderních raket a že ruským silám zbývá pouze 120 raket Iskander.

Podle britského ministerstva obrany Rusko pravděpodobně nedokáže ztráty svých vzdušných sil v příštích několika měsících nahradit, protože pravděpodobně výrazně převyšují kapacity země na výrobu nových strojů.

Institut se také kloní k názoru, že ruské síly jsou při svých vzdušných útocích na ukrajinskou infrastrukturu čím dál závislejší na dodávkách zbraňových systémů íránské výroby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme