Rusko v neděli čekají parlamentní volby

Rusko zítra čekají první ze dvou důležitých voleb. Rusové vyberou své zástupce do parlamentu. Začátkem března pak nového prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na kongresu strany Jednotné Rusko | Foto: ČTK/AP, Alexander Zemlianichenko

Předvolební průzkumy předpovídají vítězství straně premiéra Vladimira Putina Jednotné Rusko, i když její popularita v posledních dnech klesá. Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka jde o pokles docela evidentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební situaci v Rusku rozebral ve Světě o deváté komentátor ČRo 6 Libor Dvořák

„Ale zajímavé je, že jednotlivé velké agentury pro průzkum veřejného mínění se docela významně liší, i když teď mám pocit, jako by se v poslední dnech ty výsledky přibližovaly. Faktem je, že některé agentury připisovaly Jednotnému Rusku třeba jen 38 nebo 39 procent, jiné 53 až 58 procent – to se patrně realitě blíží více.“

„Ale v každém případě i ten výsledek nad 50 procent nebude zřejmě Jednotné Rusko považovat za úspěch, protože to vypadá na to, že Jednotné Rusko nezíská ústavní většinu,“ konstatoval Dvořák ve Světě o deváté.

Současně poznamenal, že zatím nevíme, co s volebním výsledkem provedou volební komise vyšších stupňů, kde se očekávají manipulace. „A četl jsem takové odhady, že to bude vyloženě průmyslová výroba volebních výsledků, tak se uvidí, jak to celé dopadne.“

„Můj odhad je ovšem takový, že kdyby Jednotné Rusko získalo dejme tomu kolem 260 hlasů ze 450, tak se dá očekávat, že když bude potřebovat prosadit nějaké významné zákony, pomůžou liberální demokraté Vladimira Žirinovského, kteří se sice věčně tváří jako opozice, ale ve skutečnosti v zásadních věcech vždy hlasují se stranou moci,“ myslí si Libor Dvořák.

Předvolební kampani v případě Ruska velký význam komentátor nepřipisuje: „Ruské volby obyčejně dopadnou nakonec tak, jak si přeje ta nejvyšší moc. Takže vlastně ta kampaň opravdu nebyla zdaleka tak významná a důležitá, jako je to v jiných a opravdu demokratických zemích,“ podotkl Dvořák.

Vladimír Kroc, mta, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme