Rusko v OSN zabránilo prodloužení mise vyšetřující chemické útoky v Sýrii

Rusko ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci o prodloužení mise vyšetřující chemické útoky v Sýrii. Je to podesáté, co Moskva v této organizaci vetovala text o Sýrii od začátku syrského konfliktu v roce 2011. Mandát mise končí ve čtvrtek o půlnoci.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo, Sýrie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ruské veto se týká textu navrženého Spojenými státy. Rada měla hlasovat o dvou návrzích, ten druhý měl být ruský. Podle agentury Reuters ale Rusko svůj text těsně před hlasováním stáhlo.

Oba se lišily v pasáži o závěrech, k nimž zatím vyšetřovatelé došli. Tyto neshody mezi USA a Ruskem se nepodařilo odstranit ani po čtrnáctidenním vyjednávání diplomatů.

Rusku se nelíbilo, že vyšetřovatelé, jejichž mise se označuje zkratkou JIM, ve své zprávě připsali dubnový chemický útok v Sýrii tamnímu režimu. V Chán Šajchúnu, ovládaném opozicí, při něm zahynuly desítky civilistů. Použit byl sarin.

Zapotřebí bylo devět hlasů

Damašek a Moskva tvrdí, že vyšetření nebylo řádné, a že bomba zasáhla sarin uskladněný na zemi a ten se pak uvolnil do vzduchu. USA pak provedly odvetný útok na syrskou leteckou základnu, odkud podle USA vzlétlo letadlo s plynem.

Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí devět z 15 hlasů členů rady, přičemž ani jeden z pěti stálých členů, k nimž patří Rusko, nesměl použít právo veta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme