‚Ochraňuje ho svíčka.‘ V Rusku roste obliba magie a mysticismu, co se děje na frontě, prozradí tarot

Jedním z vedlejších efektů války na Ukrajině je rostoucí obliba jasnovidectví a mysticismu u Rusů. Například počet lidí zapsaných do online kurzů mystiky se od března 2022 podle webu Kommersant zvýšil hned dvacetkrát. Podle psycholožky Jeleny Oster je to dané i tím, že lidé v časech krize ztrácí víru v budoucnost a je pro ně jednodušší přijmout iluzi, že nad lidským životem má moc osud.

Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tarotové karty

V Rusku stoupá obliba mystiky a okultních praktik (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Sedmadvacetiletá Alja ze sibiřského města Krasnojarsk se věnuje tarotu. Začala s tím po mobilizaci svého přítele. Komunikace s ním byla totiž často obtížná a vázla, jak popsala Rádiu Svobodná Evropa. „S čtením textů o tarotu jsem začala, když můj přítel odešel na frontu. Uklidňuje mě to.“ 

Smrt v ,mlýnku na maso‘. Ruští vojáci na frontě nestráví většinou ani pět měsíců, než padnou

Číst článek

Petrohradská psycholožka Jelena Oster zmiňuje, že předvídání budoucnosti a čtení tarotu se stává lékem na řešení problémů v těžkých časech. „Jedním z důvodů, proč lidé tyto aktivity vyhledávají, je touha najít jistotu,“ vysvětluje. Psycholožka dále dodává, že svou roli v růstu zájmu o mystiku hraje i absence nezávislých informačních zdrojů v Rusku. Lidé se přiklánějí k různým pochybným internetovým stránkám, včetně těch mystických.

Prodej knih s náboženskou a okultní tematikou exponenciálně roste. V roce 2023 vzrostl prodej tarotových karet na online serveru Ozon oproti minulému roku o 36 procent. Na internetu také inzeruje své služby v tomto oboru stále více lidí. Vlnu zájmu podporuje i ruská televize. Do programu nasadila množství pořadů, které se mystice a okultismu věnují.

Nevěra i ochrana

Přítel třiadvacetileté Jekatěriny se přidal k dobrovolníkům krátce po začátku invaze. Později se stal členem wagnerovců.

„Neustále jsem vykládala tarot a díky tomu věděla, co se s mým přítelem děje. Jednou jsem z karet vyčetla zmínku o zranění nohy. V tu dobu se mi neozýval, ale později vyšlo najevo, že zraněný byl jeho spolubojovník,“ líčí Jekatěrina.

Velitelé řekli, že pokud se nepřizná ke zločinu ‚stane se mu nehoda‘. Pak ruského brance našli mrtvého

Číst článek

Jedenatřicetiletá Anna zase podle svých slov díky kartářce zjistila, že ji přítel podvádí s vojačkou. Věří ale, že až se vrátí z fronty, bude vše zase v pořádku, řekla novinářům.

Okultismu propadla i dvacetiletá Margarita. „Když byl zabit kamarád mého manžela, zaplatila jsem dvakrát 1000 rublů (podle aktuálního kurzu asi 254 korun) za rituál na ochranu jeho zdraví. Manžel přežil s otřesem mozku a teď ho ochraňuje svíčka. To samé jsem objednala i pro mé děti. Věřím mystice a díky ní už vím, že má rodina bude pořádku," vypráví.

S podobnou vlnou obliby okultních praktik se Rusko setkalo v devadesátých letech. Léčitel Anatolij Kašpirovskij byl tehdy dokonce zvolen do Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu). V roce 2017 pak ruská Akademie věd evidovala 800 tisíc léčitelů a okultistů oproti 640 tisícům aprobovaných lékařů. 

V roce 2019 pak skupina samozvaných „čarodějek“ uspořádala magický rituál „kruhu moci“, kterým předávala mystickou energii prezidentu Vladimiru Putinovi.

adc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme