‚Nenahraditelná ztráta. Zemřela budoucnost Ukrajiny.‘ V boji padl aktivista Ratušnyj, tvář Majdanu

Hrdina. Skutečná inspirace. Politický vůdce nové Ukrajiny. Reakce na úmrtí 24letého Romana Ratušného zaplavily sociální sítě. Významně se podílel na občanském životě, především v Kyjevě. Když ruské tanky v únoru překročily ukrajinské území, připojil se k obraně země. „V kraji Sumy jsem ještě nikdy nebyl, ale po vítězství se sem určitě vrátím,“ psal v jednom ze svým příspěvků z války. Jenže už se nevrátí ani do Sumy, ani nepřijde domů.

Tento článek je více než rok starý.

Izjum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Ratušnyj zemřel v nedožitých 25 letech

Roman Ratušnyj zemřel v nedožitých 25 letech | Foto: Twitter Roman Ratušnyj

Na začátku července měl oslavit 25. narozeniny. Nedožil se jich. Roman Ratušnyj zemřel ve čtvrtek 9. června. Informovala o tom na facebooku nezisková organizace, v jejímž čele stál.

„Byl naším nejlepším. Odvážný muž, který byl vždy první v jakékoli bitvě a nikdy neprojevil strach. Stalo se, že ve své poslední bitvě byl na průzkumné hlídce jako součást bojové skupiny a zemřel při plnění bojové mise,“ stojí v prohlášení, jež bylo zveřejněné v úterý. Od té doby sociální sítě zaplavily vzpomínky na mladého bojovníka.

#ГУРпамятає
🕯 На фронті загинув військовий розвідник 93 омбр, до війни – відомий громадський активіст, Роман Ратушний

5 липня йому мало виповнитися 25 років.

Герої не вмирають!

Слава Україні! 🇺🇦

14:06 – 14. 06. 2022

724 3983

Stal se jednou z nejmladších obětí policejní brutality během událostí na Majdanu v roce 2014.

„Vypadalo to beznadějně. První týden nás na náměstí byly jen asi tři desítky,“ vzpomínal Ratušnyj pro The Independent. „Ale pak, zrovna když jsme spali, na nás zaútočila policie a zbytek už je historie.“ Evropský soud pro lidská práva pak v roce 2021 potvrdil jeho výpověď a uznal, že jeho právo na pokojný protest bylo porušeno.

Pochod důstojnosti v Kyjevě připomněl rok od krvavého potlačení protestů na Majdanu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Následně, po ruské anexi Krymu, se Ratušnyj aktivně zapojoval do veřejného života. Bojoval proti korupci a nespravedlnosti.

Co se dělo během Euromajdanu?

  • Zpočátku byl Majdan v roce 2013 jen okrajovým protestem, kterého se účastnili angažovaní političtí aktivisté, kteří chtěli, aby prezident Viktor Janukovyč podepsal asociační dohodu s Evropskou unií.
  • Protest se stal masovým hnutím, když pořádkové síly zaútočily obušky proti malému táboru převážně studentů, a přelil se do hnutí odporu, když se demonstranti bránili zásahům pořádkové policie.
  • Odpor se radikalizoval, když Janukovyč prosadil „diktátorské“ zákony a na náměstí se objevily první Molotovovy koktejly, k čemuž došlo zhruba dva měsíce od počátku protestů.
  • Pouliční válka na Majdanu nakonec vyústila v útěk prezidenta Janukovyče, který byl v únoru 2014 fakticky sesazen parlamentem, do Ruska, kde žije dodnes.  

V roce 2019 založil nevládní organizaci Protect Protasiv Yar, která bojovala proti nelegální výstavbě tří výškových budov v rekreační zóně Kyjeva. Kvůli svému odporu a protestům vůči stavebním magnátům byl pronásledován a čelil několika výhrůžkám smrti.

Za své aktivity si vysloužil pozvánku do Bruselu, kde ho přijal eurokomisař Peter Wagner, na nějž udělalo dojem jeho odhodlání bránit Protasiv Yar.

Se stejným zápalem se Ratušnyj dovolával spravedlnosti justice na Ukrajině. Účastnil se několika shromáždění za právo, vystupoval proti korupci politiků a úředníků, vymezoval se třeba vůči bývalému ministru vnitra Arsenu Avakovovi.

Kvůli tomu v roce 2021 strávil téměř měsíc v domácím vězení. Důvodem měla být Ratušného účast na podpůrném shromáždění za propuštění aktivisty Serhije Sternenka. Tento krok úřadů vyvolal veřejné pobouření, protože občanská společnost považovala jeho zatčení za nezákonné a hledala souvislosti zatčení s jeho odporem vůči stavební mafii.

Numerous NGO organizations called then on the law enforcement agencies to stop the pressure and unjustified persecution of civil activist Roman Ratushnyy.

22:57 – 14. 06. 2022

74 649

Poté, co na konci února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, zapojil se Ratušnyj do obrany země. „Vypadá to na plán do konce války,“ sdělil ve svém příspěvku. Byl součástí několika operací a obrany na několika místech. „V kraji Sumy jsem ještě nikdy nebyl, ale po vítězství se sem určitě vrátím. Stejně jako děti, které tu psaly na tabuli,“ doufal.

Виглядає як план до кінця війни.

13:01 – 07. 04. 2022

8 510

Ніколи раніше не був на Сумщині, але після перемоги обов'язково сюди повернусь. Як і ті діти, які писали на дошці.

12:42 – 26. 03. 2022

102 1118

Během svého působení přidával příspěvky na sociálních sítích, kde se snažil šířit naději a informoval o postupech. Vstupoval třeba do vysílání ukrajinského rádia.

„Před pár týdny to bylo tady na frontové linii nebezpečné, přestal jsem fotit. Ale teď jsme v zázemí, kde můžeme před odjezdem načerpat energii,“ napsal na začátku června.

Трохи покращили танкові позиції русні, буде красиво

06:16 – 07. 06. 2022

252 5409

„Byl nesmírně bystrý, chytrý a statečný člověk. Skutečná inspirace,“ popsala Olena Haluškaová, jež je členkou protikorupčního centra. „Roman byl jedním z nejlepších lidí, které jsem kdy poznala. Jeho ztráta je pro naši zemi nenahraditelná. Měl se stát jedním z politických vůdců nové Ukrajiny v následujících letech. Místo toho jsme ho ztratili kvůli ruské agresi ve čtyřiadvaceti,“ vzpomínala jeho kamarádka a taktéž aktivistka Chromychová.

Poslankyně ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová dodala: „Syn mého přítele. Nedokážu si ani představit bolest jeho rodiny. Odpočívej v pokoji, ukrajinský hrdino.“

It is always hard to find the proper words. I know Roman personally. Rest in peace, hero 🇺🇦

“16-17 y.o - defended Maidan
20-22 y.o - defended Protasiv Yar
24 y.o - went to the war

Roman, you have done so much for all of us in less than 25 years. Thank you” - Angelina Koryakina

17:41 – 14. 06. 2022

1917 14734

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme