Rusko vzdušnými útoky poškodilo 40 procent energetických zařízení. Ukrajinci snižují spotřebu

Rusko od 10. října podniklo přes 300 vzdušných útoků na ukrajinská energetická zařízení. V ukrajinské televizi to ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl ministr energetiky Herman Haluščenko. Ten zároveň poznamenal, že ukrajinská vláda usiluje kvůli poškození energetického systému o dvacetiprocentní snížení spotřeby elektřiny. Ukrajinci na výzvu, aby energiemi šetřili, podle něj reagovali.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ranní pohled na východní část Kyjeva. Dnešním dnem začíná Ukrajina omezovat dodávky elektrické energie.

Ranní pohled na východní část Kyjeva. Dnešním dnem začíná Ukrajina omezovat dodávky elektrické energie. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vidíme pokles spotřeby,“ uvedl Haluščenko. „Sledujeme dobrovolný pokles. Ale pokud to nebude stačit, budeme nuceni přistoupit k nuceným odstávkám,“ cituje ho Reuters.

Dosavadní dobrovolné snížení spotřeby elektřiny je hmatatelné, hlavně v prvních dnech po začátku ruského ostřelování energetických zařízení činil pokles zhruba deset procent, ale výzvy ne vždy zabraly, uvedl ministr podle webu RBK-Ukrajina.

Ukrajinci ve čtvrtek čelí rozsáhlému přerušování dodávek elektřiny, jelikož energetické společnosti se snaží opravit infrastrukturu, kterou poškodily v posledních dnech ruské útoky. Moskva od 10. října, kdy podnikla masivní údery po celé zemi, cílí ve zvýšené míře na ukrajinská energetická zařízení. Podle posledních informací Kyjeva útoky vážně poškodily kolem 40 procent energetických objektů.

Ukrajinci tak musí od čtvrtka počítat s postupným vypínáním elektrického proudu po celé zemi. Očekává se, že zaváděná omezení nepotrvají déle než čtyři hodiny, uvedl ve středu server RBK-Ukrajina s odvoláním na společnost Ukrenerho.

Kyjev a Charkov podle Reuters oznámily, že omezí provoz veřejné dopravy na elektrický pohon, jako jsou trolejbusy, nebo sníží frekvenci spojů v metru. Firma DTEK, hlavní dodavatel elektřiny v metropoli, zároveň slibovala, že udělá vše pro to, aby výpadky netrvaly déle než čtyři hodiny.

Úřady Sumské oblasti obyvatelům sdělily, že budou bez dodávek vody, veřejné dopravy jezdící na elektrický proud nebo veřejného osvětlení většinu dne – od 7.00 do 23.00 místního času (6.00 až 22.00 SELČ).

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme