Rusové se z Chersonu stáhli spořádaně. Přesto dál čelí vnitřním problémům, píše britská rozvědka

Nedávné stahování ruských jednotek z jihoukrajinského Chersonu se uskutečnilo poměrně spořádaně v porovnání s jinými velkými ústupy, které Rusko muselo od začátku invaze na Ukrajinu učinit. Napsalo to v neděli britské ministerstvo obrany s odvoláním na informace vojenské rozvědky. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války nyní Rusko stažené jednotky z jihu nasazuje v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Sledujeme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské cvičení ukrajinské armády

Vojenské cvičení ukrajinské armády | Zdroj: Reuters

Ruské síly po sobě při ústupu za řeku Dněpr zanechaly pravděpodobně mnohem méně vybavení, které by mohlo padnout do rukou Ukrajinců, než v předchozích případech, píše britské vojenská rozvědka.

Relativně úspěšné stažení je podle ní částečně dílem lepšího jednotného vedení generála Sergeje Surovikina. Moskva ho jmenovala velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině na začátku října.

Ruští vojáci se pod tlakem ukrajinské protiofenzivy museli od léta stáhnout z dobytého ukrajinského území nejen v okolí Chersonu, ale i v Charkovské či Doněcké oblasti. Na jaře se ruská vojska také stáhla ze severu po neúspěšné kampani s cílem dobýt metropoli Kyjev.

Následky války na Ukrajině dokumentují i Češi. ‚Je to taková určitá forma cynismu,‘ říká kriminolog

Číst článek

Ruský postup

Navzdory Surovikinovu vedení ruské jednotky stále trpí špatným velením na nižších pozicích a dalšími problémy, uvádí Londýn. V posledních měsících například dvě jednotky podléhající Východnímu vojenskému okruhu utekly ze svých pozic poté, co byl zabit jejich velitel. Jiní velitelé o incidentu pravděpodobně lhali, aby o něm nemuseli nejvyšší velení informovat.

Ruské síly dříve nasazené na jihu nyní podle analýzy amerického Institutu pro studium války začínají posilovat jednotky v okupované Luhanské, Doněcké a východní části Záporožské oblasti.

Analytici připomínají, že ukrajinský generální štáb zaznamenal zvýšenou přítomnost ruských vojáků v Luhansku, oblastní metropoli pod kontrolou proruských separatistů. Další pohyby vojáků i vybavení oznámili v posledních dnech z Novoajdaru, zhruba 55 kilometrů východně od Severodoněcku, či z okupovaného přístavu Mariupol.

har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme