Rusko pozastavilo výměny zajatců s Ukrajinou, vadí mu nové požadavky Kyjeva

Rusko na několik měsíců pozastavilo výměnu válečných zajatců s Ukrajinou. Podle ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové jsou na vině „nové a za vlasy přitažené“ požadavky Kyjeva, píše agentura TASS. Ukrajina oznámení bezprostředně nekomentovala.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou v únoru 2023

Výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou v únoru 2023 | Zdroj: Profimedia

Ukrajina, která ruské invazi čelí už více než dva roky a tři měsíce, si s Ruskem vyměnila válečné zajatce více než padesátkrát, naposledy začátkem letošního února, kdy se do vlasti vrátila stovka ukrajinských vojáků a nazpět stovka ruských.

Ukrajina v noci sestřelila třináct dronů typu Šáhed, poslední měsíce čelí intenzivnějším útokům

Číst článek

Většinu ukrajinských zajatců tehdy tvořili obránci Mariupolu, jihoukrajinského města, které Rusko po těžkých bojích dobylo na jaře 2022. Výměnu podle Moskvy tehdy zprostředkovaly Spojené arabské emiráty, podobně jako v předchozích případech.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov po poslední výměně novinářům sdělil, že v rámci všech výměn s Moskvou se zpět na Ukrajinu vrátilo 3135 vojáků – nemalý počet vzhledem k oficiálním údajům o počtu padlých ukrajinských vojáků, kterých bylo podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského na 31 000.

Rusů padlo podle investigace stanice BBC kolem 45 000. Ani jedna ze znepřátelených stran o svých ztrátách však neinformuje podrobně, zejména o počtu zraněných.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme