Kyjev se ‚teroristickými aktivitami‘ snaží ovlivnit volby a ‚vyžebrat‘ pomoc Západu, hlásí Kreml

Moskva v sobotu obvinila Ukrajinu ze snahy ovlivnit nynější ruské prezidentské volby pomocí „teroristických aktivit“ a vymoci si tak větší vojenskou pomoc ze Západu. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo před více než dvěma roky a které stále vede válku na ukrajinském území, přes protesty Kyjeva pořádá hlasování i na okupovaných částech.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgorod

Při útoku na ruské město Belgorod podle dřívějšího prohlášení místních úřadů zahynuli dva lidé a 19 dalších bylo zraněno | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Kyjev „zintenzivnil své teroristické aktivity v souvislosti s probíhajícími prezidentskými volbami v Rusku, aby svým západním opatrovníkům ukázal svou aktivitu a vyžebral ještě více finanční pomoci a smrtících zbraní,“ citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Evropské zbrojovky nezvládají zásobovat naše sklady i Ukrajinu, zvýšit kapacitu bude trvat roky, říká expert

Číst článek

Ministerstvo také uvedlo, že v posledních dnech zesílily pokusy „ukrajinských ozbrojenců“ proniknout na území Ruska, všechny ale byly odraženy.

Poukázalo také na ostřelování příhraničního města Belgorod, při němž podle dřívějšího prohlášení místních úřadů zahynuli dva lidé a 19 dalších bylo zraněno.

Podle ministerstva v sobotu ukrajinský bezpilotní letoun shodil granát na volební místnost ve vesnici Blagoveščenka v Ruskem okupované části ukrajinské Záporožské oblasti. Informace o tomto incidentu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Skupiny ruských dobrovolníků bojujících na straně Ukrajiny před několika dny oznámily, že podnikly výpady do Ruska v Belgorodské a Kurské oblasti. Tyto výpady podle nich pokračují.

Jedna ze skupin, Legie Svoboda Ruska, v sobotu varovala obyvatele Belgorodu před „masivním úderem“ na vojenském cíle v tomto městě. Krátce poté ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ruská protivzdušná obrana nad městem zneškodnila 15 střel.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek uvedl, že ukrajinské útoky na Belgorodskou oblast mají narušit ruské třídenní prezidentské volby, které skončí v neděli. Pořádání ruského hlasování i na okupovaných územích Kyjev i Západ opakovaně odsoudily jako protiprávní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme