Rusko varovalo před svržením Saddáma

Zbrojní inspektoři OSN se zaměřili na další irácké objekty, které si vytipovali jako možná místa vývoje nebo skladování zbraní hromadného ničení. Rusko jako jeden ze stálých členů Rady bezpečnosti dnes varovalo před snahami hledat možnosti pro násilnou změnu iráckého režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři v Iráku | Foto: ČTK/AP

Ruské ministerstvo zahraničí dnes označilo za nepřípustné případné snahy o zneužití práce zbrojních inspektorů OSN v Iráku k odůvodnění pokusů násilím změnit vedení státu. K takovým snahám neexistuje mandát OSN a pokusy zaštítit Organizací spojených národů odstranění legitimní vlády v Iráku by mohly poškodit autoritu této organizace, uvedl v prohlášení ruského ministerstva zahraničí jeho mluvčí Alexandr Jakovenko. Zdůraznil přitom důležitost úspěšného pokračování monitorovacích prací inspektorů a také konstruktivní spolupráce s nimi ze strany Bagdádu.

Britský premiér Tony Blair prohlásil, že Británie a Spojené státy jsou připraveny zasáhnout, pokud Bagdád poruší rezoluci OSN. Podle Blaira mohou oba spojenci začít jednat, aniž by čekali na novou rezoluci Spojených národů.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme