‚Riziko incidentu je vysoké.‘ Moskva varovala USA, aby se držely od pobřeží Ruska a Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od jeho černomořského pobřeží a anektovaného poloostrova Krym. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl podle agentury Reuters náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za „provokaci“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva, řekl náměstek ministra zahraničí | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané od jara 2014 proruskými separatisty.

Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí „vysokou cenu“ za počínání na východě Ukrajiny.

Plánují Rusové konflikt na Ukrajině? Připomíná to události před válkou v Gruzii, říká odborník

Číst článek

„Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit,“ prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Jakékoli hrozby podle něj jen posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou. „Protože USA jsou našim protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně,“ uvedl.

Napětí v Donbasu v posledních týdnech stoupá. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské „ozbrojené agrese“ pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13 000 mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme