Rusko varuje Izrael před případným úderem proti Íránu

Vojenský zásah proti Íránu by byl podle Ruska vážným omylem s nepředvídatelnými důsledky. V Moskvě to prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie reagoval na slova izraelského prezidenta Šimona Peréze o zvyšující se pravděpodobnosti útoku na Írán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí znovu varoval před případným útokem proti Íránu. Jak zopakoval, spor týkající se íránského jaderného programu může podle Moskvy vyřešit pouze diplomacie a ne vzdušné údery. Rusko dlouhodobě odmítá případný vojenský zásah proti Íránu, který západ podezřívá ze snahy získat jadernou zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konfliktu mezi Izraelem a Íránem mluvil v pořadu Stalo se dnes blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.mp3

Mezinárodní agentura pro atomovou energii má tento týden zveřejnit podrobnou zprávu o jaderných aktivitách Teheránu, která by podle diplomatických zdrojů měla obsahovat pádné důkazy.

Klíčovým bodem nové zprávy mezinárodního jaderného dozoru je informace, že se Íráncům podařilo teoreticky zkombinovat jejich jaderný program s raketovým programem. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka mají k dispozici studii detonátorů:

„Je to nesmírně malé a účinné zařízení, které v malém prostoru raketové hlavice vyvolá řetězovou jadernou reakci. Podle toho, co se objevuje v tisku, tak Íráncům k získání této teoretické znalosti pomohl ruský expert Vjačeslav Danilenko, který s nimi v této věci několik let spolupracoval.“

Podle Turečka nemá mezinárodní agentura tvrdit, že Írán vyrábí jadernou zbraň, ve zprávě má být řečeno, že zase pokročil v teoretickém získávání znalostí, jak jadernou zbraň získat.

Izraelští politici nejsou v této věci jednotní. Jedni říkají, že je nutné takovým způsobem jednat, bývalí šéfové tajných služeb před takovým krokem vehementně varují a říkají, že by celý Blízký východ byl v plamenech.

Írán, který už kvůli obavám mezinárodního společenství čelí několikanásobným sankcím, obvinění odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen výhradně pro civilní účely.

Lenka Kabrhelová, Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme