Rusko varuje před dalším sbližováním Finska a Švédska s NATO

Rusko je znepokojeno sbližováním Švédska a Finska se Severoatlantickou aliancí. Moskva se obává, že tyto procesy jsou namířené proti Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo, že případný vstup Švédska a Finska do NATO podkope to pozitivní, co se za posledních několik desetiletí podařilo mezi Ruskem a těmito severskými zeměmi vybudovat.

Ruská média i politici v této souvislosti citují nedávná slova velitele finských ozbrojených sil Jarma Lindberga, který prohlásil, že Finsko sice registruje zvýšené vojenské aktivity Ruska u svých hranic, za přímou hrozbu je ale nepovažuje.

Ministři obrany Švédska, Norska, Finska, Dánska a Islandu nedávno označili ve společném článku v norském deníku Aftenposten ruské aktivity za největší výzvu pro bezpečnost v Evropě. Ruské vedení podle nich předvedlo, že je připraveno použít vojenské prostředky k dosažení politických cílů.

Napětí v Evropě vzrostlo poté, co Rusko před rokem zabralo ukrajinský Krym a podpořilo separatisty na východě Ukrajiny. Obavy mají hlavně pobaltské státy. Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves dnes vyzval NATO, aby zvýšila svou vojenskou přítomnost v Pobaltí.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme