Ruská vesmírná agentura ukázala model vlastní stanice. Lidská posádka na ní nebude nastálo

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v pondělí poprvé představila model své plánované vesmírné stanice (ROSS). Podle agentury Reuters tím naznačila, že Moskva vážně uvažuje o opuštění Mezinárodní vesmírné stanice a o vlastním orbitálním komplexu. Nedávno jmenovaný šéf vesmírné agentury Jurij Borisov na konci července prohlásil, že se Rusko stáhne z mezinárodního projektu po roce 2024.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci ruského vojensko-technického fóra Armija-2022 si prohlížejí vůbec poprvé odhalený model čistě ruské vesmírné stanice

Návštěvníci ruského vojensko-technického fóra Armija-2022 si prohlížejí vůbec poprvé odhalený model čistě ruské vesmírné stanice | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

V pondělí Roskosmos vystavil model své zamýšlené orbitální stanice na vojensko-průmyslovém fóru „Armija-2022“, které začalo v parku Patriot u Moskvy. V prohlášení vesmírná agentura uvedla, že nová stanice vznikne ve dvou fázích, aniž upřesnila data, píše Reuters.

Rusko se za dva roky stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice. Chce si vybudovat vlastní

Číst článek

V první fázi by měly začít fungovat čtyři moduly a ve druhé fázi by měly následovat další dva moduly a servisní plošina. To by mělo dohromady stačit až pro čtyři kosmonauty a vědecké vybavení. Ruská státní média naznačila, že zahájení první fáze je plánováno na roky 2025-26, nejpozději na rok 2030. Start druhé etapy na roky 2030-35.

Ruská vesmírná stanice - alespoň podle toho, jak je nyní zamýšlena - nepočítá se stálou lidskou přítomností, ale s obsazením dvakrát do roka, a to na delší dobu, píše Reuters. Roskosmos sdělil, že ROSS by ruským kosmonautům umožnila mnohem širší výhled na Zemi pro účely monitorování, než jaký mají ve svém současném segmentu na Mezinárodní vesmírné stanici.

Bílý dům a americká vesmírná agentura NASA po nedávných Borisovových výrocích uvedly, že oficiální zprávu o ruském odstoupení od mezinárodního projektu neobdržely. Šéf Roskosmosu následně poznamenal, že přesné datum odchodu Ruska z Mezinárodní vesmírné stanice bude záviset na jejím technickém stavu.

Družice válku nevyhrají, ale je šokující, že Rusové víc a víc používají nenaváděné střely, míní expert

Číst článek

Stávající dohoda účastníků projektu Mezinárodní vesmírné stanice počítá s tím, že by orbitální komplex, jehož vznik započal už v roce 1998, měl fungovat do roku 2024. Partneři projektu však loni dali najevo záměr prodloužit provoz stanice do let 2028 až 2030.

Zpráva o ruském úmyslu odejít z Mezinárodní vesmírné stanice přišla v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Navzdory rozkolu se však NASA a Roskosmos nedávno podle agentury AP dohodly na pokračování společných letů na stanici.

Mezinárodní vesmírná stanice v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sérií sankcí kvůli invazi na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme