Navalného převezli do trestanecké kolonie za Moskvou. Ruský opozičník si má odpykat 2,5letý trest

Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dorazil v neděli do vězeňské kolonie vzdálené asi 100 kilometrů východně od Moskvy, kde si má odsloužit svůj zhruba dvouapůlletý trest. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dříve uvedla, že Navalnyj míří do vězeňského zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj během soudního líčení

Alexej Navalnyj během soudního líčení | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters upozornila, že Navalného spolupracovník Leonid Volkov v neděli na sociálních sítích napsal, že politikovi právníci ani rodina zatím stále nemají oficiální informace o tom, kde se opozičník nachází.

Evropská unie po uvěznění Navalného zpřísní protiruské sankce. Seznam rozšíří o čtyři jména

Číst článek

Z vazební věznice v Moskvě byl Navalnyj podle své právničky Olgy Michajlovové eskortován už ve čtvrtek. V pátek pak šéf ruské vězeňské služby potvrdil, že opozičník míří do nejmenované trestanecké kolonie a že „není ohrožen na životě ani na zdraví“.

Vězeňské zařízení v Pokrovu podle Echa Moskvy bývalí trestanci označují za velmi izolované místo s drsnými podmínkami. Stanice citovala například zástupce krajně pravicové scény Dmitrije Demuškina, který v kolonii nesoucí jméno Vladimir IK-2 strávil více než dva roky: „V době mého příjezdu byl Pokrov považován za jednu z nejtvrdších (trestaneckých kolonií) v Rusku. Dokázali tam lidi zlomit.“

Navalnému, který je považován za hlavního soupeře prezidenta Vladimira Putina na ruské politické scéně, tento měsíc soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. S odvoláním obhajoba neuspěla a opoziční představitel si má odpykat přibližně 2,5 roku za zpronevěru.

Nepodmíněný trest soud nařídil kvůli porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu, a to v souvislosti s pobytem opozičníka v Německu, kde se léčil po loňské otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok. Během léčení se totiž pravidelně nehlásil probačnímu úředníkovi, jak měl nařízeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme