Rusko viní Gershkoviche z práce pro CIA. Konkrétně měl získávat informace o Uralvagonzavodu

Ruské úřady viní amerického novináře Evana Gershkoviche ze shromažďování informací pro americkou tajnou službu CIA o činnosti ruského podniku Uralvagonzavod, jenž vyrábí armádní techniku. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž ruská prokuratura oznámila, že případ poslala k projednání k soudu ve městě Jekatěrinburg, kde byl žurnalista loni zadržen.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evan Gershkovich

Reportér listu The Wall Street Journal (WSJ) je v ruské vazební věznici už déle než rok. | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Reportér listu The Wall Street Journal (WSJ) je v ruské vazební věznici už déle než rok a on i jeho zaměstnavatel obvinění ze špionáže popírají. Washington považuje jeho zadržování za neoprávněné a požaduje jeho propuštění.

Americký novinář za ruské nelegály. Putin asi chystá další výměnu vězňů

Číst článek

Ruská generální prokuratura tak poprvé odhalila podrobnosti obvinění proti vězněnému reportérovi, napsala dnes agentura AP, podle níž ovšem ruské úřady nepředložily důkazy, které by věc podporovaly. „Gershkovich na pokyn CIA v březnu 2023 shromažďoval ve Sverdlovské oblasti tajné informace o činnosti obranného podniku Uralvagonzavod,“ uvedl podle ruské státní agentury TASS zástupce generálního prokurátora Andrej Ivanov.

Prokuratura podle něj potvrdila obžalobu ze špionáže a případ poslala k soudu v Jekatěrinburgu na Urale. Právě tam loni v březnu nyní dvaatřicetiletého reportéra zatkla ruská tajná služba FSB. Tvrdila, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, které podle ní shromaždoval o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Podle agentury TASS mu hrozí 20 let vězení.

The Wall Street Journal už dříve uvedl, že Gershkovich pouze dělal v Rusku svou práci a obvinění ze špionáže označil za smyšlená. Novinář je po celou dobu od zatčení ve vazbě, kterou mu ruské úřady pravidelně prodlužují.

Gershkovich je prvním americkým reportérem zadrženým v Rusku kvůli údajnému podezření ze špionáže od roku 1986, kdy tehdejší sovětská tajná služba KGB zatkla amerického žurnalistu Nicholase Daniloffa. Toho Sověti zanedlouho propustili v rámci výměny za člena mise Sovětského svazu při OSN, kterého zatkla americká FBI rovněž v souvislosti se špionáží.

Podle některých diplomatů Rusové Gershkoviche pravděpodobně zadrželi v rámci svého širšího úsilí vybudovat „zásobu“ zatčených amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě. Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme