Rusko viní Západ se snahy ovlivnit proces Chodorkovského

Moskva dnes obvinila Spojené státy a některé evropské země ze snahy ovlivňovat proces někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Moskevský soud ho včera uznal vinným ze zpronevěry a praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Moskva dnes obvinila Spojené státy a některé evropské země ze snahy ovlivňovat proces někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Moskevský soud ho včera uznal vinným ze zpronevěry a praní špinavých peněz.

Spojené státy a Německo nad tím vyjádřily znepokojení. Podle některých západních představitelů to působí jako příklad selektivní justice. Ruské ministerstvo zahraničí ale dnes uvedlo, že takové tvrzení je nepodložené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o případu Olega Orlova mluvil na Rádiu Česko Libor Dvořák, komentátor ČRo 6

Případ Chodorkovskij trochu zastínil další proces, který se odehrává v Moskvě. Týká se loňské vraždy Natalji Estěmirovové, čečenské novinářky, která se angažovala v oblasti lidských práv.

Před soudem ovšem nestojí člověk podezřelý z vraždy, ale kolega Estěmirovové Oleg Orlov, předseda organizace Memorial, která sleduje dodržování lidských práv.

Ukázal prstem na Kadyrova

Orlov je obviněn z urážky na cti. Veřejně řekl, že vraždu Natalji Estěmirovové má podle něj na svědomí promoskevsky orientovaný čečenský prezident Ramzan Kadyrov. V případě uznání viny hrozí Orlovovi za pomluvu až tři roky vězení.

Bývalá učitelka dějepisu Estěmirovová pracovala pro organizaci Memorial, v Čečensku dokumentovala zvěrstva, jaká tam spáchaly bezpečnostní složky, lidé z obou stran konfliktu. Byla zastřelena v roce 2009.

Její vražda vyvolala v zahraničí velké rozhořčení. Orlov poté obrazně řečeno ukázal prstem na čečenského prezidenta Kadyrova. Prohlásil, že pokud si vraždu přímo neobjednal, pak je přinejmenším zodpovědný za démonizaci Estěmirovové a atmosféru strachu v Čečensku.

Kadyrov obvinění odmítl a Orlova se podle všeho snaží umlčet. Vyšetřování vraždy 51leté Natalji Estěmirovové sice začalo slibně, ale dodnes nebyl nikdo obviněn.

Klasický obhájce lidských práv

Oleg Orlov je jedním z laureátů Sacharovovy ceny za loňský rok. Podle Libora Dvořáka, komentátora Českého rozhlasu 6, je klasickým ruským obhájcem lidských práv.

„Politicky se angažoval už na přelomu 70. a 80. let pamflety o Afghánistánu, situaci v tehdejším Polsku a tak dále. V roce 1988, tedy už v době perestrojky, byl jedním z prvních reprezentantů iniciativy Memorial, která žije dodnes,“ připomněl Dvořák na Rádiu Česko.

„Je to každopádně člověk na svém místě, člověk pro současné Rusko určitě nesmírně cenný,“ doplnil.

Helena Berková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme