Putin se v Soči sešel s Asadem. Řešili podobu Sýrie po porážce Islámského státu

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. S odvoláním na prohlášení Kremlu o tom v úterý informovala agentura TASS. Prezidenti se podle ní shodli, že se vojenská operace v Sýrii chýlí ke konci a zdůraznili nutnost zahájení politických jednání o budoucnosti této blízkovýchodní země.

Soči (Aktualizováno: 11:43 21. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem | Foto: Mikhail Klimentyev/Kreml | Zdroj: Reuters

Putin poblahopřál Asadovi k úspěchům v boji proti terorismu. K jeho úplné porážce má podle něj Sýrie blízko. Po skončení bojů je však důležité zajistit mírové uspořádání země, řekl podle Kremlu ruský prezident Asadovi. Putin také vyzdvihl přínos jednání v kazašské metropoli Astaně, která podle něj "zahájila hluboký dialog se syrskou opozicí".

„Myslím, že terorismus je všeobecný problém a k jeho úplné porážce je třeba ještě mnoho udělat. Pokud ale jde o naši spolupráci v boji proti terorismu v Sýrii, vojenská operace se blíží ke svému závěru," řekl Putin.

Zeman letí do Ruska, veze Vitáskovou i Zbytka. S Putinem se setká na dače v Soči

Číst článek

Asad podle Kremlu Rusku poděkoval za vojenskou i politickou pomoc a požádal, aby Moskva Sýrii podpořila v úsilí zamezit cizím mocnostem v zasahování do vnitřních záležitostí jeho země. Damašek má podle syrského prezidenta "po porážce teroristů" zájem na zahájení politického dialogu. Asad také prohlásil, že "civilisté, kteří byli nuceni odejít, se nyní mohou vracet domů".

Ruské sdělovací prostředky označují Asadovu asi čtyřhodinovou návštěvu Ruska jako pracovní. Konala se v pondělí večer, ale média o ní začala informovat až dnes. Putin syrského prezidenta představil vedení ruského ministerstva obrany a generálnímu štábu armády, které je rovněž v Soči a jedná o vojenských záležitostech.

V ruských sdělovacích prostředcích se dnes objevily zprávy o možnosti snížení ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, jestliže bude protiteroristický boj skončen, jak naznačil Putin. Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič řekl, že bude stažena část pozemního personálu i leteckých sil. "Řekl, že část ruských vojsk v Sýrii zůstane a že "to měl prezident Asad na mysli, když (s Putinem) hovořil o zárukách nevměšování a o zajištění stability své země". Podle Klinceviče budou boje v Sýrii vyřešeny do konce roku a intenzivní vojenská kampaň tam skončí.

Senátor také řekl, že Asad má velkou šanci zůstat u moci v rámci politických jednání. „Asad nedávno nabyl značnou autoritu mezi různými politickými silami v Sýrii, projevil schopnosti i kapacitu řešit složité problémy," prohlásil Klincevič.

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem | Foto: Mikhail Klimentyev/Kreml | Zdroj: Reuters

Penzionovaný generál Jevgenij Bužinskij prohlásil, že se ruská armáda začne po skončení boje proti teroristům ze Sýrie stahovat, ale jako minimum si na tamní základně Hmímím ponechá jednu eskadru - 12 letadel. V Latákíji pak bude bude centrum technického zázemí pro ruské lodě, jak bylo předtím. Rusko má v syrském Tartúsu svou námořní základnu.

Putin plánuje o Sýrii hovořit ve středu mimo jiné s prezidenty Turecka a Íránu. „Hlavní otázkou je politický proces, který bude zahájen po porážce terorismu, očekáváme, že to pomůže najít dlouhodobé řešení syrské krize," řekl Putin.

Mluvčí Kremlu Peskov potvrdil, že Putin dnes bude telefonicky hovořit o Sýrii také s Trumpem. Zvláštní ruský vyslanec se údajně zúčastní i setkání syrské opozice ve středu a ve čtvrtek v Rijádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme