Ruským premiérem bude znovu Medveděv. Potvrdila ho dolní komora parlamentu

Dolní komora ruského parlamentu v úterý podle očekávání vyslovila souhlas s tím, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitrij Medveděv. Státní duma tak vyšla vstříc návrhu prezidenta Vladimira Putina.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Dmitrij Medveděv (vpravo) gratuluje prezidentovi Vladimiru Putinovi. | Foto: Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin | Zdroj: Reuters

Medveděvovo setrvání v čele kabinetu duma schválila především díky hlasům vládní strany Jednotné Rusko, která má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu. Pro jmenování Medveděva premiérem hlasovalo 374 ze 433 poslanců. Proti jich bylo 56.

Počtvrté ruským prezidentem. Putin v Kremlu složil přísahu, mandát mu skončí v roce 2024

Číst článek

Podle ústavy by nový premiér měl po svém jmenování do týdne předložit prezidentovi návrh na složení vlády. V médiích se spekuluje, že kabinet opustí vicepremiéři Igor Šuvalov, Olga Goloděcová a Sergej Prichoďko.

Dosavadní Medveděvova vláda, kterou tvořilo devět vicepremiérů a 22 ministrů, odstoupila po pondělní inauguraci prezidenta Putina, jak požaduje ruská ústava.

Putin vzápětí navrhl na premiéra znovu Medveděva, který stál v čele vlády po celých šest let předchozího prezidentova mandátu. Před tím na čtyři roky vystřídal Putina v Kremlu v roli prezidenta, protože ústava nepovolovala Putinovi zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát za sebou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme